Асоціація "Український Кредитно-банківський Союз" звернулася до Парламенту з проханням відхилити законодавчу ініціативу, яка загрожує створенням істотних ризиків для будівельної галузі і банківської системи України. Це не допустить подорожчання житлового будівництва і ріст соціальної напруженості в суспільстві.
Так, законопроектом № 2119 про внесення змін до Закону "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла і операціях з нерухомістю" відносно фондів фінансування будівництва (далі - ФФС) пропонується відмінити існуюче розподіли ФФС на категорії А і б, і ввести один вид ФФС (аналогічний категорії Б)керівником якого є фінансова установа. Нагадаємо, проект в січні минулого року подали депутати В. Дубиль і С. Кубив.
Експерти УКБС звертають увагу на відсутність законодавчого механізму дофінансування будівництва і невизначеність порядку відчуження нерухомості від забудовника. Адже, згідно з чинним Законом "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла і операціях з нерухомістю" (далі - Закон) для ФФС виду "Б", які так і не отримали поширення у вітчизняній практиці, керівник визначає поточну ціну вимірної одиниці об'єкту будівництва, коефіцієнти поверху і комфортності і переймає на себе ризик відносно недостатності притягнених засобів. І хоча нормами вказаного Закону передбачена можливість дофінансування за рахунок засобів страхування, питання регресної вимоги страховика після сплати відповідних сум залишається неврегульованим.
До того ж слід врахувати, що будь-які норми і механізм реалізації інших способів дофінансування фактично відсутні. Додатково ситуація ускладнюється відсутністю механізму відчуження нерухомості від забудовника на користь особи, що здійснює дофінансування будівництва не за рахунок засобів довірителів. Зокрема, залишилися неврегульованими порядок взаємодії керівника, забудовника і особи, що здійснила дофінансування (не будучи учасником фонду)після введення об'єкту в експлуатацію.
Експерти УКБС також відмічають, що запропоноване законопроектом введення одного виду ФФС (аналогічного категорії "Б"), керівником якого є фінустанова, непропорційно розподіляє риски, перекладаючи їх на банківську систему. Зокрема, новаціями законопроекту по суті знімається із забудовника відповідальність за дотримання плану забудови по визначених площ і витратщо тягне риски збільшення витрат на тлі зменшення проінвестованих довірителями площ. Така безконтрольність забудовника покладає на керівника обов'язок пошуку джерел фінансування і спричинить додаткові витрати через неможливість відстежування напрямів використання засобів.
Крім того, вимога законопроекту про необхідність перетворення раніше створених ФФС виду "А" суперечить законодавствуяке забороняє змінювати Правила ФФС, і знімає відповідальність із забудовника у разі нецільового використання отриманих раніше ним засобів, переводячи по суті відповідальність за закінчення будівництва із забудовника на керівника, який фактично повинен перейняти на себе чужі збитки.
У УКБС відмічають, що створення ФФС виду "Б" зажадає наявності в штаті керівника (банка) осіб непрофільної спеціалізації, пов'язаної з будівництвом і рієлторською діяльністю. Це не лише змусить банківські установи надавати нефінансові послуги, що не передбачено чинним законодавством, але і зумовить додаткові витрати на страхування комерційних ризиків і зміст спеціалізованого персоналу. Кінець кінцем виникає загроза подорожчання нерухомості, яка негативно вплине на розвиток будівельної галузі, позбавить переважну більшість громадян можливості придбавати житло і приведе до посилення соціальної напруженості в суспільстві.
За інформацією УКБС.