Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пропонується уточнити поняття "роялті" і "нематеріальні активи"

18 травня 2013, 09:03
847
1
Автор:
Реклама

УКБС пропонує внести зміни до Податкового кодексу в частині уточнення визначень понять "роялті" і "нематеріальні активи"а також визначити в НК оподаткування ПДВ тільки операцій з придбання нематеріальних активів.

"Податкове відомство вже підтримавоб пропозицію УКБС, погодившись з необхідністю удосконалення нормативних положень НК в частині визначення цих термінів, - відмічає генеральний директор Асоціації "Український Кредитно-банківський Союз" Галина Олифер. - Розроблений експертами УКБС законопроект вже знаходиться на розгляді профільного комітету ВР з питань податкової і митної політики".

Експерти пояснюють, що при укладенні банком договорів з нерезидентами на право користування програмним забезпеченням, банк не має права його продати або здійснити відчуження іншим чином. При віддзеркаленні в податковому обліку виникають питання за визначенням характеру таких витрат : роялті або нематеріальні активи Адже згідно НК, термін "нематеріальні активи" включає право на користування майновими правами, а термін "роялті" - надання права на користування будь-яким авторським і суміжним правом, зокрема, комп'ютерні програми.

Відповідно до ст. 424 ГК, майновими правами є права на використання об'єкту права інтелектуальної діяльності. Об'єкт інтелектуальної власності включає право на користування комп'ютерними програмами. Тобто, банк може класифікувати надання права на користування інтелектуальній власності, в т.ч. комп'ютерними програмами, і як нематеріальний актив, і як роялті. Як наслідок, виникають спірні питання оподаткування податком на репатріацію і ПДВ.

Згідно п. 186.3 НК підлягають оподаткуванню ПДВ надання майнових прав інтелектуальній власності, створення за замовленням і використання об'єктів права інтелектуальної власності, в т.ч. по ліцензійних договорах. В той же час згідно пп. 196.1.6 НК операції по виплатах дивідендів, роялті в грошовій формі або у вигляді цінних паперів, які здійснюються емітентом, не є об'єктом оподаткування ПДВ. У зв'язку з цим, виникає протиріччя відносно оподаткування ПДВ цих операцій.

Експерти УКБС відмічають, що відповідно до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (далі - МСБУ) 38 "нематеріальних активів" визначаються як немонетарні активи, які не мають фізичної субстанції і можуть бути ідентифіковані. Згідно п. 4.4.4 "Концептуальних основ фінансової звітності" в МСБУ актив признається у балансі, коли існує вірогідність вступу майбутніх економічних вигод на підприємство і актив має собівартість або вартість, яку можна достовірно виміряти. Серед критеріїв визнання нематеріальних активів немає вимоги обов'язкового отримання об'єкту права інтелектуальної власності у власність. Таким чином, права на використання об'єкту права інтелектуальної власності на підставі ліцензійного договору, який відповідає переліченим вище критеріям, можуть бути віднесені до нематеріальних активів у бухобліку.

При цьому, визначення роялті і умови його визнання в основному ідентичні в усіх конвенціях про уникнення подвійного оподаткування, наприклад, згідно Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Австрія про уникнення подвійного оподаткування роялті, що виникають в Договірній Державі і виплачувані резидентові іншої Договірної Держави, підлягають оподаткуванню тільки в іншій Договірній Державі, якщо цей резидент є фактичним власником роялті, і якщо роялті є виплатами в значенні підпункту b) пункту 4 цих статті.

Крім того, згідно п. 103.3 ст. 103 НК одержувачем (власником) бенефіціара (фактичним) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, відсотків, роялті, винагородам і тому подібне нерезидента, отриманих з джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких прибутків . При цьому, фактичним одержувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним утримувачем) або є тільки посередником відносно такого доходу. Таким чином, визначення роялті відповідно до міжнародних конвенційв основному, передбачає, що одержувач винагороди має бути безпосередньо автором. При цьому, в НК термін "роялті" не містить норми відносно обов'язкового отримання винагороди автором.

Джерело: УКБС.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини