Позавчора у ВР з'явився черговий проект про карну відповідальність юридичних осіб - № 2990 відносно виконання Плану дій з лібералізації ЄС візового режиму для України. На відміну від проекту № 2032, автором якого був Кабмін, ця законотворча ініціатива належить групі нардепів : О. Махницкий, П. Петренко, А. Кожемякин, С. Тігіпка і В. Чумак.
Нагадаємо, що проект № 2032 активно обговорювався в професійних кругах і встиг викликати невдоволення як юристів, так і бізнесу. В цілому, юристи схильні вважатищо подібна ініціатива більш ніж передчасна. Документ не пройшов громадське обговорення і, у зв'язку з масою виявлених недоліків, його розгляд був відкладений.
На відміну від Кабмінівського проекту в цьому документі автори конкретизували, скоювання яких злочинів керівником, засновником, учасником або іншим уповноваженим обличчям юрособи від його імені і в його інтересах є основою для застосування до юрособи заходів кримінально-правового характеру. Так, до таких злочинів віднесли:
- ст. 209 УК: легалізація (відмивання) прибутків, отриманих злочинним шляхом;
- ст. 258-258-5 УК: терористичний акт, залучення до здійснення терористичного акту, публічні заклики до його здійснення, створення терористичного гурту або терористичної організації, сприяння здійсненню терористичного акту, фінансування тероризму;
- ст. 306 УК: використання засобів, отриманих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, отруйних або сильнодіючих речовин або отруйних або сильнодіючих лікарських засобів;
- ст. 368-369-2 УК: отримання хабаря, незаконне збагачення, комерційний підкуп посадовця юрособи частки права незалежно від організаційно-правової форми, підкуп особи, яка надає публічні послуги, пропозиція або дача хабаря, зловживання впливом.
Заходи кримінально-правового характеру можуть бути застосовані судом до підприємства, установи або організації, окрім держорганів, органів влади АР Крим, органів місцевого самоврядування, організацій, створених ними в установленому порядку, які повністю містяться за рахунок відповідно держбюджету або місцевого бюджету, фондів загальнообов'язкового державного соцстрахування, Фонду гарантування вкладів фізосіб, а також міжнародних організацій
Серед заходів кримінально-правового характеруякі можуть застосовуватися до юрособ:
1) штраф в розмірі від 5 до 75 тис. неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян;
2) конфіскація майна;
3) ліквідація, яка застосовується судом у разі здійснення відповідними особами будь-якого із злочинів, передбачених ст.258-258-5 УК. А в Кабмінівській версії уточнення торкалося тяжкого або особливо тяжкого злочину.
У законопроекті № 2032 передбачається ще така міра, як заборона займатися певним видом діяльності на термін від 3 місяців до 3 років.
Встановлюється, що якщо під час досудового розслідування карного правопорушення буде встановлено, що таке діяння здійснене керівником, засновником, учасником або іншим уповноваженим обличчям юридичної особи від його імені і в його інтересах, слідчий, прокурор невідкладно вносять відомості про таку юрособу в Єдиний реєстр досудових розслідувань і починають розслідування, про що не пізніше наступного робочого дня повідомляють юрособу.
Укладення договору про примирення або про визнання провини в карному виробництві відносно керівника, засновника, учасника або іншого уповноваженого обличчя юридичної особи, які скоїли карний злочин, у зв'язку з яким збуджено виробництво відносно юридичної особи не допускається.