Учора, 16 квітня, підводилися перші підсумки виконання антитютюнового законодавства - під час брифінгу були обнародувані результати перевірок ресторанів, кафе, барів за I квартал 2013 р. відносно виконання Закону про заборону паління.
Сергій Орехов відмічає перші позитивні результати: палити в закладах ресторанного господарства сталі на 90% менше. Втілення в життя норм антитютюнового законодавства, на думку пана Орехова, стало реальним і отримало швидкі позитивні результати тільки тому, що одним з головних пріоритетів діяльності Госпотребинспекции і її територіальних органів є тісна співпраця з громадськими організаціями.
У січні цього року повідомлялосящо через місяць з моменту набуття чинності Закону про заборону паління у багатьох закладах продовжують палити. Найчастіше - при дотриманні умов, наприклад, в одному із столичних барів палити дозволено тим, хто робить замовлення мінімум на 150 грн. з людини і залишає щедрі чайові - 30 грн. і більше. У іншому київському пабі дозволено палити в туалеті і тому подібне. А вже в лютому Госпотребинспекция рапортувалащо 32 заклади ресторанного господарства були оштрафовані на 44 тис. грн.
Представники ресторанів, пабів та ін. закладів нарікають на зниження кількості клієнтів і признаються, що краще відвідувачам нічого не забороняти.
Спільно з представниками Коаліції "За вільну від тютюнового диму Україну" був здійснений моніторинг закладів ресторанного господарства в 13-ти обласних центрах України. Перевірено більше 1000 закладів: ресторани, бари, кафе, паби, більярдні і нічні клуби. Результати моніторингу показали, що в 93% закладів не палять і дотримуються Закону. Найбільше порушень зафіксовано в Донецькій, Одеській областях і АР Крим. До підприємств, які порушили вимоги законодавства про заходи по попередженню і зменшенню вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'ї населення, впродовж I кварталу 2013 р., застосовані фінансові санкції на суму 859,5 тис. грн. У числі порушень :
- розміщення попільничок або паління в приміщеннях закладів ресторанного господарства - 71,4%;
- не відведені спеціальні місця для паління, вони не обладнані витяжною вентиляцією або іншими засобами для видалення тютюнового диму, не розміщена інформації, передбачена ч. 5 ст. 13 - 16,7%;
- порушення заборони на рекламу, стимулювання продажу і спонсорства тютюнових виробів - 11,9%.
Голова правління регіонального Центру цивільного представництва "Життя" Андрій Скипальский під час брифінгу відмітив, що сьогодні головне - активізувати громадян і навчити їх бути активними в захисті своїх прав на бездимне середовище. Точніше - навчити писати скарги у разі порушень. А механізм реагування вже напрацьований. Майже 900 тис. грн. фінансових санкцій - це досить вагомий стимул для підприємців усвідомлювати і активно впроваджувати політику smoke free.
За інформацією Госпотребинспекции.
Нагадаємо, ще до набуття чинності Закону президент Асоціації ресторанів відмічалащо можливо в закладах свідомо порушуватимуть Закон про заборону паління або шукатимуть лазівки.
Крім того, зареєстрований законопроект, яким пропонується заборонити паління не в усіх приміщеннях закладів ресторанного господарства, а тільки в тих, які належать до державної і комунальної формам власності.