5 квітня 2013 р. за ініціативою Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів (ВААИД) відбувся круглий стілприсвячений введенню спеціального мита відносно імпорту в Україну легкових автомобілів. В ході круглого столу обговорили наслідки застосування спеціального мита і можливі шляхи по врегулюванню цього питання.
Відмітимо, що вже набуло чинності рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі при Мінекономрозвитку, яким введені спеціальні пошлини для імпорту авто в Україну.
Серед учасників круглого столу були: Андрій Нестеренкогенеральний директор "Ниссан Україна", Ярослав Снигурпартнер Адвокатського об'єднання "Гесторс", народні депутати Ігор Мирошниченко, Эдурад Леонов, Сергій Доротич і Роман Ванзурядо, економісти - Володимир Лановой, Олександр Данилюк. Відмітимо, що АТ "Гесторс" при розслідуванні надавало консультації ВААИД по застосуванню інструментів торгового захисту.
Відмітимо, що учасники круглого столу одностайно зійшлися в думці, що рішення Міжвідомчої комісії прийняте на підставі застарілих даних, адже спецрозслідування проводилося більш ніж рік тому. При цьому пропоновані заходи не дадуть очікуваного ефекту у вигляді приходу інвесторів, оскільки, приміром, світові лідери автопрома навряд чи погодяться грати з Україною за непрозорими і нестабільними правилами. Більше того, за переконанням присутніх, коштує чекати негативних наслідки для економіки, так об'єми продажів можуть впасти а це недонадходження до бюджету, плюса, велика частина угод з придбання автомобілів піде в "тінь".
Також на заході прозвучала думка, що в країні немає українського автопрома, а тому аргумент про те, що заходи, що вживаються, спрямовані на захист національного виробника, виглядають необгрунтованими. І цей аргумент навряд чи буде адекватно сприйнятий світовою спільнотою, а значить - проти України членами світової організації Торгівлі будуть прийняті серйозні санкції у відповідьспрямовані проти бюджето- і галузей промисловості, що экспорто-образующих.
На думку А. Нестеренко, коли прибічники введення спецмит говорять про те, що заходи, що вживаються, дозволять збільшити число робочих місць, вони повинні розуміти, що це збільшення може бути істотним тільки у тому випадку, якщо автомобільна промисловість буде дійсно національною, з високою мірою локалізації. Тільки в цьому випадку одно робоче місце на складальному конвеєрі тягнутиме за собою ще 7-8 робочих місць в супутніх галузях промисловості. Проте в нинішньому вигляді укравтопром представляє з себе не повноцінне виробництво, а фактично зборку автомобілів з тих, що поставляються з-за кордону машинокомплектов. А тому, на тлі того, скільки людей із структур автоімпортерів може виявитися на вулиці, приріст чисельності робочих місць на автомобільних заводах країни просто загубиться. Більше того, по словах А. Нестеренко, не варто чекати і поліпшення торгового балансу країни, оскільки машинокомплекты для зборки автомобілів в Україні також отримуються за валюту за кордоном.
Аналогічну точку зору озвучив і Я. Снигур. За його словами, насправді ситуація йде таким чином, що суперечка відбувається не між імпортером деякого товару і вітчизняним виробником аналогічного товару, а між двома імпортерами. Просто один з них імпортує готову продукцію, а інший - складові частини, з яких потім продукцію збирає.
Джерело: autocentre.ua