Вищий спеціалізований суд по розгляду цивільних і карних справ видав інформаційний лист від 05.04.2013 р. № 223-558/0/4-13, яким доповнив свій попередній лист від 15.11.2012 р. № 223-1679/0/4-12 відносно здійснення карного виробництво на підставі угод.
Підкреслюється, що вирішуючи питання про те, підлягає твердженню судом угода про примирення або ні, якщо одним і тим же злочином причинна шкода що одночасно потерпіло і державним або громадським інтересам, слід враховувати не лише положення ч. 3 ст. 469 КПК, але і специфіку об'єкту посягання і характер благ, що охороняються карним законом. У теж час суддям нагадують, що в злочинах, де основним безпосереднім об'єктом виступають публічні інтереси (зокрема немайнові), а шкода, нанесена конкретним физ- чи юрособам, є лише проявом посягання на основний об'єкт, укладення договору про примирення не допускається.
Також суддям роз'яснили окремі моменти відносно відшкодування заподіяної шкоди залежно від того, хто виступає потерпілим. Оскільки відповідно до угоди про примирення відшкодування заподіяних збитків або усунення заподіяної шкоди повинні відбуватися на принципах диспозитивності, то потерпілий має право навіть звільнити винного від деліктного зобов'язаннявизначивши як умова перелік дій, не пов'язаних з відшкодуванням шкоди.
А ось з угодами, які торкаються юридичних осіб публічного права, створених розпорядливим актом Президента, органу держвлади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування ситуація йде трохи інакше. Так, враховуючи, що такі юрособи діють в цілях забезпечення публічних інтересів і потреб значної кількості людей, то відшкодування шкоди повинне здійснюватися в повному об'ємі. Тому, якщо стороною угоди про примирення виступає юрособа публічного права, то інститут пробачення боргу не підлягає застосуванню, а також не допускається заміна відшкодування заподіяної майнової шкоди здійсненням певних дій на користь потерпілого.
Аналогічне попередньому правило слід застосовувати і тоді, коли однією із сторін угоди про примирення є юридична особа частки права, створена державою, АРК або територіальним суспільством, а також якщо одним із засновників юрособи частки права є фізична або (и) юридична особа, а іншим - держава, АРК територіальна община.
Також читайте: Як укладати угоди про примирення по новому КПК?