Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Документ тижня" : нові нормативи для аудиторської діяльності

5 квітня 2013, 14:26
670
0
Автор:
Реклама

1 квітня 2013 р. набуло чинності рішення Аудиторської палати України (далі - АПУ) від 31.01.2013 р. № 264/8яким внесені зміни в Положення про сертифікацію аудиторівзатверджене рішенням від 31.05.2007 р. № 178/6.

Рішенням № 264/8 передбачений ряд новел :

1) визначений доповнений перелік документівподача яких потрібна для отримання допуску до сертифікації;

2) встановлений новий термін для заміни сертифікату - не раніше трьох і не пізніше двох місяців до закінчення терміну дії сертифікату аудитори повинні подати пакет відповідних документів на видачу нового "експертного документу";

3) передбачено анулювання сертифікату аудитора на підставі рішення АПУ у зв'язку з судимістю за скоєння злочину;

4) передбачено припинення дії сертифікату аудитора, на якого впродовж останнього року накладалося админвзыскание за здійснення корупційного правопорушення (на строк до одного року і за рішенням АПУ).

Аудитор АФ "Престиж-аудит" Любов Колосова, коментуючи вищезгадані зміни, відмічає, що АПУ рішенням № 264/8 привела Положення про сертифікацію аудиторів у відповідність з Законом "Про аудиторську діяльність". У статті 4 ці Закони визначено, що аудитором не може бути особа, що має непогашену або незняту судимість за скоєння злочину або на яке впродовж останнього року накладалося адміністративне стягнення за здійснення корупційного правопорушення (ці зміни до Закону були внесені 17 травня 2012 р.).

"Зараз, враховуючи внесені зміни, особу, що виявила бажання займатися аудиторською діяльністю, і аудитори, термін дії сертифікату яких закінчується, додатково повинні надати АПУ довідку органів внутрішніх справ про відсутність судимості і довідку про відсутність відомостей про особу в Єдиному державному реєстрі осіб, що зробили корупційні правопорушення"- відмічає пані Колосова.

Любов Колосова

При цьому аудитор і судовий експерт PSP Audit Дмитро Сушко нагадує, що раніше замість цих документів в заяві на отримання або продовження сертифікату вказувався запис про те, що кандидат не має непогашеної або незнятої в установленому порядку судимості. Крім того, експерт звертає увагу, що, окрім цього, тепер для претендентів на отримання сертифікату аудитора уточнені вимоги до документу про вищу освітуякщо він був виданий учбовим закладом іноземної держави, що не можна не вважати позитивним моментом.

В той же час керівник юридичного напряму АК "UHY Prostir Ltd" Ольга Петрухина вважає, що своїм рішенням про внесення зміни в Положення про сертифікацію аудиторів ААУ викликала ще більше сум'яття і додала паперової тяганини в процес отримання або продовження сертифікату аудитора.

"Звичайно ж, керуючись благими спонуканнями і бажанням ще більше підвищити репутацію аудиторів, а також підтвердити їх законослухняну, АПУ внесла в перелік документів, необхідних для проходження сертифікації і, відповідно, для отримання або продовження сертифікату аудитора, ще додаткові документи- резюмує керівник юрдепартамента. - Фактически такі вимоги про надання додаткових довідок обумовлені появою нових підстав для анулювання і припинення сертифікату аудитора. Як бачимо, АПУ вирішила приєднатися до спроб державної влади побороти корупцію в нашій країні".

Також пані Петрухина нагадує, де можна отримати відповідні довідки:

- довідка про відсутність судимостей видається органами Міністерства внутрішніх справ за заявою особи, якій така довідка потрібна;

- довідку про відсутність відомостей про особу в Єдиному державному реєстрі осіб, що зробили корупційні правопорушення, можна отримати в органах Міністерства юстиції за запитом.

У свою чергу, на думку Л. Колосовий, не дивлячись на те, що право на отримання сертифікату мають фізособи з вищою економічною або юридичною освітою, документ про отримання якого признається в Україні, необхідними знаннями з питань аудиту, фінансів, економіки і господарського права, досвідом роботи не менше трьох років підряд на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора, можна вважати, що де-факто особаохоче займатися аудиторською діяльністю, має право подати документи в АПУ навіть при наявній у нього судимості чи адміністративному стягненні за здійснення корупційного правопорушення. "Проте подати заяву на отримання сертифікату аудитора така особа може, якщо термін наявних у нього судимостей або адміністративних стягнень за здійснення корупційного правопорушення збігає до моменту отримання ним сертифікату аудитора"- відмічає пані Колосова.

При цьому аудитор АФ "Престиж-аудит" вважає, що набуття чинності обговорюваних змін спричиняє за собою анулювання сертифікату аудитора у разі набуття чинності вироку суду у кримінальній справі відносно аудитора. Така особа може бути допущена до повторної сертифікації не раніше чим через два роки після ухвалення рішення АПУ про анулювання її сертифікату.

Ольга Петрухина

Позитивний момент в даному випадку полягає в тому, що для діючих аудиторів, впродовж останнього року що піддавалися адміністративному стягненню за здійснення корупційного правопорушення, за рішенням АПУ припинятимуться на строк до 1 року дії сертифікату, оскільки, по словах Д. Сушко, раніше подібної норми не існувало.

Що ж до зміни терміну надання документів для допуску до сертифікації при необхідності продовження терміну дії сертифікату аудитора, то тут також є декілька цікавих моментів.

Дмитро Сушко

Пан Сушко нагадує, що аудитори, термін дії сертифікату яких закінчується, повинні тепер не пізніше за два місяці до закінчення цього терміну подати в Аудиторську палату відповідні документи на продовження сертифікату, але раніше такий крайній термін складав один місяць до закінчення терміну дії сертифікату.

По словах О. Петрухиной, якщо раніше документи можна було подати не раніше ніж за 3 місяці і не пізніше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії сертифікату, то тепер документи подаються не раніше ніж за 3 місяці і не пізніше ніж за 2 місяці. Тобто у аудиторів є рівно 1 місяць на те, щоб оформити усі документи, зібрати усі довідки і подати їх в АПУ на розгляд. У разі відсутності хоч би одного документу, передбаченого цим Положенням, або пропуску зазначеного терміну АПУ розглядати документи не буде і, відповідно, не допустить аудитора до проходження сертифікації.

Чим загрожує для аудиторів такий недопуск до сертифікації? Пані Петрухина припускає, що така ситуації загрожує дуже негативними наслідками, які фактично не дадуть можливість і далі надавати професійні аудиторські послуги, адже сертифікат аудитора видається і подовжується на підставі результатів кваліфікаційного іспиту.

Рекомендуємо усім аудиторам уважно перевірити термін дії своїх сертифікатів, щоб не пропустити нові терміни подачі документів

"А далі піде ланцюжок, який зачепить і аудиторські фірми. Адже згідно із Законом "Про аудиторську діяльність" загальна частка учасників аудиторської фірми, що є аудиторами (що мають відповідний сертифікат), має бути не менше 70 %. У разі порушення такого правила аудиторська фірма виключається з Реєстру аудиторських фірм і аудиторів. Крім того, директором аудиторської фірми може бути також тільки аудитор з діючим сертифікатом. Тому рекомендуємо усім аудиторам уважно перевірити термін дії своїх сертифікатів, щоб не пропустити нові терміни подачі документів"- радить О. Петрухина.

Крім того, Д. Сушко стверджує, що такі зміни не торкнуться аудиторів банківоскільки норми Положення, затвердженого рішення № 178/6 від 31.05.2007 р., на них не поширюються.

Новий порядок ведення реєстру

Розпорядженням від 26.02.2013 р. № 640 Нацкомфинуслуг затвердила новий Порядок ведення реєстру аудиторських фірм і аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ.

Зміни доки не набули чинності, але вже викликають численні дискусії. В першу чергу треба відмітити, що список документів, які необхідно подати в Нацкомфинуслуг для включення аудиторів і аудиторських фірм у відповідний реєстр значно розширився. За словами пана Сушко, окрім стандартних заяви, картки і копії сертифікату аудитора, тепер треба подавати і копію діючого свідоцтва про включення в реєстр, і копію діючого свідоцтва про відповідність системи контролю якості. Так, зараз слід надати копію документу, що підтверджує удосконалення професійних знань за програмою, затвердженою АПУ і погодженою з Нацкомфинуслуг. Такий документ також має бути завірений АПУ або нотаріально.

У свою чергу, Д. Сушко відмічає, що істотно посилилися умови для ухвалення рішення про виключення аудиторської фірми або аудитора з реєстру. Серед іншого, до таких підстав віднесені: надання недостовірної інформації в документах аудиторської фірми, виявлення Нацкомфинуслуг фактів недостовірності фінансової звітності та ін.

При ухваленні рішення про виключення аудиторської фірми або аудитора з реєстру в цих випадках заявник може бути включеним в реєстр не раніше ніж через рік з дати ухвалення рішення про виключення з реєстру.

По словах О. Петрухиной, з дати набуття чинності нового Порядку отримати свідоцтво про включення в реєстр можуть виключно аудиторські фірми і аудитори - фізособи-підприємці.

У свою чергу, пані Петрухина звернула увагу на те, що усі свідчення, отримані аудиторами і аудиторами-підприємцями до моменту набуття чинності розпорядження № 640будуть дійсні тільки до 30 червня 2013 року.

Отримати свідоцтво про включення в реєстр можуть виключно аудиторські фірми і аудитори - фізособи-підприємці

"Можна говорити про істотне посилення вимог для отримання права і перебування в реєстрі тих, кому дозволено проводити аудиторські перевірки фінансових установ. Раніше таке право отримував індивідуально аудитор, тепер такі сертифікати отримують безпосередньо аудиторські фірми і аудитори, що є суб'єктами підприємницької діяльності"- відмічає Д. Сушко.

На його думку, новий Порядок приведе до додаткових витрат для аудиторів на обов'язкове удосконалення професійних знань, нотаріальне завірення документів (ймовірно, в майбутньому Аудиторська плата за подібну послугу також встановить свою плату). При цьому для аудиторів і фірм, що не пройшли перевірку Аудиторською палатою системи контролю якості, або аудиторських фірм, чий штат не має трьох сертифікованих аудиторів, такий ринок стане взагалі недоступний. Для усіх інших з'являється великий ризик у будь-який момент опинитися поза реєстром тих, кому дозволено проводити аудиторські перевірки фінансових установ, якщо їх аудиторські укладення і усе, що з ними пов'язане, не відповідатимуть законодавчим вимогам.

У свою чергу, О. Петрухина вважає цікавим положення про те, що при перевірці або аналізі финотчетности або іншій інформації відносно діяльності небанківських фінустанов, достовірність яких була підтверджена звітом аудиторської фірми або аудитором, Нацкомфинуслуг може звертатися безпосередньо до таких аудиторів і аудиторських фірм відносно надання пояснень, а аудитори повинні будуть дати такі пояснення письмово у встановлені терміни.

Таким чином, якщо аудиторські фірми і аудитори-підприємці планують проводити аудиторські перевірки небанківських фінустанов, рекомендуємо найближчим часом зайнятися питанням отримання нового свідоцтва.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини