У листі від 05.03.2013 р. № 11.1/2-12.2/2172-ЕП ГТС вказала, що ст. 1 Застосування C до Конвенції про тимчасове ввезення (Стамбул, 1990 рік) визначено, що комерційне використання означає платне транспортування осіб або промислове або комерційне платне або безкоштовне перевезення вантажів.
Згідно з пунктом (a) статті 5 Додатків C до Конвенції транспортні засоби комерційного використання можуть поміщатися в режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування за умови дотримання таких вимог:
- вони мають бути зареєстровані на території, яка не є територією тимчасового ввезення;
- вони мають бути зареєстровані на ім'я особи, яка зареєстрована або постійно проживає за межами території тимчасового ввезення;
- вони повинні ввозитися і використовуватися особами, що здійснюють свою діяльність з цієї території.
Пунктом (a) ст. 8 Додатків C до Конвенції і ч. 3 ст. 189 Митного кодексу визначено, що тимчасове ввезення транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України допускається за умови, що такі транспортні засоби не використовуватимуться для внутрішніх перевезень на митній території України.
Митниця звернула увагу, що ч. 1, 2 ст. 194 ТК передбачено, що у разі ввезення товарів на митну територію України декларант або уповноважена ним особа заздалегідь повідомляють митному органу, в зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, про намір ввезти ці товари. Попереднє повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України здійснюється шляхом надання митному органу, в зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, попередньою митній декларації чи іншого документу, який може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 Кодекси.
Згідно з пунктом 3.5 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України здійснюється після перевірки посадовцем митниці відправлення наявності електронної копії попередньої митної декларації або електронної попередньої митної декларації в ЕАИС. Перевірка здійснюється шляхом запиту в ЕАИС по номеру попередньої митної декларації або електронної попередньої митної декларації і встановлення відповідності інформації, що міститься в представлених товаросупровідних (товаротранспортных) документах, відомостям, заявленим в електронній копії попередньої митної декларації або електронної попередньої митної декларації.
ГТС повідомила, що з урахуванням положень ст.ст. 95, 108, 189, 191 і 200 ТК термін тимчасового ввезення автотранспортних засобів комерційного призначення, що ввозяться на митну територію України, складає 20 днів. Згідно ч. 2 ст. 95 ТК цей термін не включає час знаходження транспортних засобів комерційного призначення під митним контролем в зонах митного контролю.
ГТС роз'яснила, що згідно з положеннями ТК і Конвенції транспортні засоби, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-резидентами в службових цілях, а не для платного транспортування осіб або для платного або безкоштовного промислового або комерційного транспортування товарів через митний кордон України, не відносяться до транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється згідно ч. 3 ст. 380 ТК.
Нагадаємо, що 12 грудня 2012 р. Мінфін ствердив Порядок проведення огляду і переосмотра товарів, транспортних засобів комерційного призначення.