Поліпшити медико-демографическую ситуацію, зокрема, в тому, що стосується рівня смертності, депутати хочуть за допомогою проекту закону про права пацієнта (№ 2438).
Документом встановлюється, що пацієнтам надається і гарантується право на доступність і гарантований рівень меддопомоги; безпечну і якісну меддопомогу; медичну інформацію; інформована згода; свободу вибору; конфіденційність; дотримання норм медичної етики; дотримання стандартів у сфері охорони здоров'я; індивідуальний підхід до лікування; подачу скарги і захист своїх прав; відшкодування збитків, заподіяних при наданні медичної допомоги.
У свою чергу державними і комунальними установами охорони здоров'я надається наступна безкоштовна медична допомога:
- екстрена медична допомога;
- первинна медична допомога;
- вторинна (спеціалізована) амбулаторна допомога по напряму лікаря первинної меддопомоги;
- вторинна (спеціалізована) стаціонарна і третинна (високоспеціалізована) меддопомога;
- медична допомога дітям, вагітним, породіллям, а також жінкам із станами, пов'язаними з вагітністю;
- медична допомога хворим за епідемічними свідченнями;
- невідкладна стоматологічна допомога;
- медична експертиза тимчасової втрати працездатності, медико-соціальна експертиза, судово-медична і судово-психіатрична експертизи;
- диспансеризація населення;
- медична допомога, санаторно-курортна допомога і медична реабілітація пільговим категоріям населення;
- медична допомога хворим туберкульозом, Віл-інфекцією/СНІДОМ, цукровим діабетом;
- паліативна допомога.
Нові методи профілактики, діагности, лікування, реабілітації, лікарські засоби і медична техніка, що знаходяться на розгляді, але ще не дозволені до застосування, можуть використовуватися як виняток в інтересах лікування пацієнта тільки після отримання письмової згоди пацієнта або його законного представника.
Передбачається, що у разі смерті пацієнта члени його сім'ї або інші уповноважені ними особи мають право бути присутнім при дослідженні причин його смерті і ознайомитися з виводами відносно причин смерті, а також право на оскарження цих виводів до суду.
Пацієнт або його законний представник має право вимагати заміни медичного працівника.
Також не допускається втручання в особисте і сімейне життя пацієнта, за винятком випадків, коли він особисто виражає відповідну згоду або коли таке втручання пов'язане з необхідністю встановлення діагнозу, надання необхідної медичної допомоги.