Вищий адміністративний суд України зобов'язав київських пікетників подавати повідомлення про проведення заходів за 10 днів. Про це говориться у визначенні ВАСУ від 23 січня 2013 року в справі за позовом КМДА до об'єднання інвалідів "Союз Чорнобиль України".
Суд відмітив, що визначення конкретних термінів завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зборів, їх масовості, місця, часу проведення і тому подібне є предметом законодавчого врегулювання. Але оскільки такого законодавства не існує, то міська рада може самостійно встановлювати терміни повідомлення. Зокрема, Київська міська рада встановила термін 10 днів. І суд вважає такий термін адекватним.
Михайло Тарахкала, директор по стратегічних справ Українського союзу Хельсінкі з прав людини відмічає: "На мою думку, це рішення дивне і незрозуміле. Оскільки ст. 39 Конституцій чітко передбачає, що будь-які обмеження реалізації права на мирні збори, у тому числі відносно термінів повідомлення про такі заходи, можуть здійснюватися виключно на підставі закону. Для мене очевидно, що положення КМДА не є Законом. І тому жодним чином обмежувати право на проведення мирних зборів воно не може. Більше того, з практичної точки зору, існують ситуації, в яких просто неможливо повідомити владу за 10 днів про проведення мирних зборів. Адже можуть статися події, про які немає можливості повідомляти завчасно, і на які треба реагувати відразу. Більше того, рішення, яке міняє усю практику судочинства в такій суспільно-важливій сфері як мирні збори, має бути детально мотивоване. Визначення ж, про яке йде мова, на мою думку, практично не містить обгрунтуваннячому суд вважає, що положення КМДА мають силу закону".
Координатор партнерства "За свободу мирних мирних зборів" Максим Лациба переконаний, що це визначення суду може стати дуже небезпечним для активістів в усіх областях України. Адже тепер місцева влада може визначити термін і 10, і 15, і 20 днів для повідомлення. І відповідно до визначення ВАСУ це буде законно, поки не буде ухвалений закон, який регулюватиме ці питання. "Наше партнерство наполягає на ухваленні ліберального закону, який відповідатиме європейським стандартам. У проекті закону, який ми пропонуємо, термін повідомлення має бути не більше 48 годин. І звичайно передбачені стихійні мирні збори"відмітив пан Лацыба.
За інформацією Українського союзу Хельсінкі з прав людини.