Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зареєстрована чергова законодавча фантазія на тему мови

19 лютого 2013, 09:54
160
6
Автор:
Реклама

Мовний Закон набув чинності ще влітку минулого року, проте невдоволення суспільства відносно цього документу ніяк не вщухає. Не дрімають і народні обранці, придумуючи усі нові законопроекти. Так, днями депутат А. Доний зареєстрував проект закону про використання мов в Україні (№ 2302).

Передбачається, що в роботі державних, громадських органів, підприємств, установ і організацій, розташованих в адміністративних одиницях і населених пунктах, де громадяни України, що належать до національної меншості проживають компактно і складають більшість (більше 50% населення району, міста, села, селища), може офіційно використовуватися разом з українським їх національна мова.

Громадянин України має право звертатися в державні, громадські органи та ін. на українській або на своїй національній мові. Проте рішення і письмова відповідь на звернення оформляється тільки на державній мові. Обличчя, яке не може читати і слухати з розумінням і не здатне письмово і усно викладати свої думки українською мовою в об'ємах і межах певного виду службової діяльності, не має права займати держпосаду і балотуватися в депутати будь-якого рівня.

Встановлюється, що офіційні документищо засвідчують статус громадянина, - паспорт, трудова книжка, документи про освіту, свідоцтво про народження, про брак, а також документи про смерть особи - виконуються тільки українською мовою.

Українською мовою повинна вестися учбова і виховна робота у внз незалежно від форми власності і відомчого підпорядкування. До конкурсного відбору професорсько-викладацького складу у вищих учбових закладах і викладацькій роботі допускаються викладачі, доценти, професори, які готові здійснювати викладання на державній мові.

Продаж будь-яких ліків без інструкції українською мовою категорично забороняється. Мовою зовнішньої і внутрішньої реклами на усій території України є українська мова. Рекламні ролики на телебаченні і радіо виконуються тільки на державній мові.

Крім того, в Україні мовою державних і приватних друкованих і електронних ЗМІ являється українська мова. У зареєстрованих держорганами друкованих ЗМІ, обслуговуючих потреби національних меншин, можуть використовуватися також мови національних меншин. Якщо наклад такого друкарського ЗМІ перевищує 50 тис. екземплярів, не менше половини його накладу повинно друкуватися на державній мові. У зареєстрованих держорганами електронних ЗМІ, обслуговуючих потреби національних меншин, загальний час трансляцій українською мовою має бути не менше 75% з 12:00 до 00:00 і не менше 90% від 00:00 до 12:00.

Нагадаємо, чергову спробу змінити мовну політику нашої держави в грудні минулого року зробив Н. Катеринчук, який запропонував зобов'язати чиновників говорити на українському і відмінити мовний Закон.

Депутати минулого скликання також неодноразово креативили відносно Закону про мови. Зокрема, Г. Москаль по черзі пропонував доповнити перелік регіональних мов або мов меншин України гуцулським, лемковским і англійським мовами. Також були в наявності ініціативи: зобов'язати держслужбовців у публічних виступах використовувати державну мову, а володіння українською мовою зробити основою для прийому на роботу. Крім того, регіонал пропонував захистити "пригноблювану" російську мову.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини