Розплачуватися за ями на українських дорогах доводиться самим автолюбителям. А що, якщо заплатити не зі своєї кишені, а змусити відповісти тих, хто будував дорогу і зобов'язаний її містити? Законодавство таку можливість передбачає, та і прецеденти є. Сьогодні.Ua запитало юристів Олексія Святогора і Марину Гавяду про те, як це зробити правильно. На жаль, алгоритм виявився непростим, а сам процес довгим. А досвід опитаних нами водіїв, які реально змогли добитися компенсації, і зовсім розладнав - у кращому разі судові розгляди займуть рік, але є і приклади, коли водії витрачали на доказ своєї правоти по 3 року. Якщо збиток невеликий, ясна річ, краще розв'язати проблему своїми силами. А якщо великий - можна пробувати судитися.
Збір доказів
Свідки. Відразу ж шукайте свідків, які підтвердять, що яму з об'єктивних причин ви побачити не могли, - вона не захищена, відсутній знак "Увага" або "Погана дорога".
Ясна річ, що свідки не чекатимуть з вами приїзду ДАІ - у великих містах їх доводиться чекати по 4-8 годин, але узяти телефони і імена не перешкодить. При складанні протоколу треба буде вказати людей, що бачили момент ДТП, а також їх контакти. Також бажано узяти номери телефонів у понятих, яких притягають при складанні протоколу (якщо на схемі "випадково" потім з'являться зміни, їх можна буде викликати для того, щоб вони подивилися на свої підписи). Непогано знайти свідка, який підтвердить, що в цьому місці ями вже давно.
Фото, відео. Врахуйте, що такого роду докази мають бути отримані лише законним шляхом. Згідно з роз'ясненням Конституційного Суду із цього приводу, треба вказати (якщо надалі на суді буде таке питання), що ви знімали для себе, а не для того, щоб спеціально притягнути шляховиків до відповідальності. Також вказати в поясненні до протоколу, що є фото- і відеоматеріали, які зберігаються на флеш-памяти (згідно ст. 65 ГПК, це є доказом). На фото має бути чітко видна дорога, видимі дорожні знаки, а також положення авто з прив'язкою до місцевості (наприклад, на тлі зупинки) - суд прийме це як доказ, якщо зі знятого видно, що яма непомітна.
Спілкування з ДАІ. Згідно п. 2.3 ПДД, водій має бути уважним на дорозі, а пункти 12.1 і 12.3 свідчать про те, що при виборі швидкості необхідно враховувати дорожню обстановку, і у разі появи на смузі перешкоди, яку водій здатний об'єктивно виявити, зменшити швидкість або зупинитися. За порушення цього правила ст. 124 КоАП передбачений штраф від 340 грн. або позбавлення прав на термін від 6 до 12 місяців.
Треба чітко пояснити інспекторові, що або яму ви не бачили, або після того, як наблизилися на достатнє для оцінки її розмірів відстань, зрозуміли, що можливості її об'їхати немає (справа і ліворуч були машини); вчасно зупинитися ви намагалися, але не вийшло (яму побачили надто пізно). Якщо було темно і яма не обгороджена/підсвічується, то можна просто вказати, що її видно не було. Крім того, треба зняти яму так, щоб чітко були видні її розміри і глибина - для цього потрібний сантиметр.
Складання схеми і протоколу
Схема ДТП. Дуже уважно проглянете схему ДТП, складену даішниками, відмітьте на ній усі зауваження, які ви змогли виявити. Часто судді при розгляді справи вказують на те, що на схемі не видно гальмівного шляху. Прямо там напишіть причину, по якій він не видно, наприклад, робота АБС або дощ.
Виклик шляховиків. Зажадайте у інспекторів ДАІ виклику на місце ДТП представника власника дороги, наприклад, ДЭУ. "Шляховик" повинен виїхати на місце ДТП і поставити свій підпис на схемі. Якщо за штатним розкладом обов'язок стежити за дорогою лежить саме на нім, бажано зажадати, щоб він тут же написав пояснення.
Якщо протокол складають на вас
Вимагайте перенесення розгляду справи на підставі того, що потребуєте юридичної допомоги. Пояснення можна дати через деякий час в ДАІ, явившись туди по виклику слідчого-дізнавача з юристом. У ДАІ треба наполягти на тому, щоб протокол склали на посадове обличчя, відповідальне за стан доріг.
Якщо протокол, не дивлячись ні на що, склали на вас, після нього повинен послідувати адмінсуд.
Протокол також може відмінити начальник того підрозділу ДАІ, співробітник якого його складав.
Якщо протокол склали на шляховиків
Далеко не завжди співробітники ДАІ звинувачують в такому ДТП (попаданні до ями) водія. У такому разі інспектор складає протокол на співробітника підприємства-власника дороги, який зобов'язаний стежити за її станом, - згідно п. 1.5 ПДД дії або бездіяльність учасників дорожнього руху не повинні створювати небезпеку або перешкоду для руху, погрожувати життю і здоров'ю. Відповідальність за це передбачена ст. 140 КоАП (порушення правил, норм і стандартів, які торкаються забезпечення безпеки дорожнього руху при змісті автодоріг і вулиць) у вигляді штрафу 1020-1360 грн. В цьому випадку треба отримати в ДАІ копію протоколу (або постанови адмінсуду про притягнення посадовця до відповідальності) і разом з нею вирушати до суду (з цивільним позовом про відшкодування збитку) або в страхову компанію (якщо є поліс КАСКО).
Страхова компанія
Якщо є поліс КАСКО, треба відразу ж повідомити про ДТП в страхову компанію, провести оцінку збитку і подавати документи на відшкодування. Часто страховики надають юридичну допомогу в спорі з шляховиками, присилають на суд свого представника (якщо протокол складений на автовласника). Після відшкодування збитку автовласникові, страховики подають позов на шляховиків самостійно
Підготовка до суду *
Доказами є будь-які дані, які мають відношення до справи. Залежно від ситуації (вибраній лінії захисту), можна вислати запити:
- в МНС і Гідрометцентр про погоду у момент ДТП;
- в "Автодор" про те, коли останній раз був ремонт цієї ділянки;
- в ДАІ про того, хто є власником дороги;
- в Держстандарт України про те, в якому стані має бути дорога відповідно до ДСТУ 3587-97. Згідно з ним, граничні розміри тих, що просіли, вибоїн і інших дефектів не повинні перевищувати 15 см в довжину, 80 см завширшки і 5 см в глибину - невідповідності повинні усувати впродовж 7 днів після їх виявлення.
*Якщо ви опротестовуєте протокол у начальника ДАІ, ці документи можна показати і йому.
Експертиза збитку
І для страхової компанії, і для суду треба провести експертизу автомобіля - замовити її можна у будь-якого експерта, який має ліцензію. Оцінка збитку є невід'ємною частиною позову, який ви пред'являєте шляховикам.
У суді (админдело)
На суді у адміністративній справі вам треба довести, що ПДД ви не порушували - краще всього скористатися допомогою адвоката (таке засідання коштує близько 300-400 грн.), і опротестувати протокол ДАІ. А також привести згадані вище докази своєї невинності, а також свідчення свідків. Також треба подати клопотання про виклик до суду представника шляховиків і інспектора, що склав протокол. Аргументи інспектора про те, що водій їхав занадто швидко і не зупинився через це або не об'їхав яму легко спростувати, вказавши на п. 12.9 ПДД, який забороняє різко гальмувати, різко міняти положення авто на дорозі і їхати занадто повільно.
У суді (цивільний позов)
Вимагати треба відшкодування і морального, і матеріального збитку, і витрат на експертизи і юридичну допомогу (у двох останніх пунктах треба узяти рахунки від адвоката і експерта).
Представник дорожньої служби, швидше за все, затягуватиме справу, вимагаючи повторної експертизи, а якщо ви вже встигли відремонтувати свій автомобіль, її провести досить складно. Але якщо ні, витрати на експертизу зрештою ляжуть на тих же шляховиків. Щоб у них не було спокуси занадто довго тягнути, відразу ж треба вимагати арешту рахунків автодорожньої служби на суму позову.
Врахуйте, що засідань може бути 10-12. Крім того, після вердикту суду може ще і послідувати апеляція. Отже справа затягнеться надовго (з урахуванням того, що до цього був адміністративний суд).
Після суду
Досвід показує, що грошей у шляховиків завжди "ні", а Державна старанна служба неохоче вибиває такі борги - дороги ремонтуються зазвичай з місцевого бюджету, з нього ж отримує зарплату і держвиконавець. З цієї ж причини дуже неохоче і довго приймають рішення на користь автовласників і суди - вони також отримують гроші з того ж бюджету. Але наполегливість і скарги на бездіяльність держслужбовців кінець кінцем дозволяють отримати відшкодування збитку. І якщо усі потерпілі підуть до суду і доб'ються рішення у свою користь, то у високих кабінетах все-таки замисляться: може, дешевше вчасно і якісно ремонтувати дорожнє покриття?
Джерело: Сьогодні.ua.