УКБС виступає за відхилення законопроекту, який перекладає на громадян і суб'єктів господарювання обов'язок компенсувати широкі пільги по сплаті судового збору, надані держорганам. Йдеться про проект № 0973 від 12.12.2012 р., який пропонує за рахунок збільшення ставок судового збору і розширення круга його платників, підвищити рівень фінансування поточних витрат судів загальної юрисдикції. Це, на думку УКБС, обмежує доступ до правосуддя, ставлячи право особи на звернення до суду в пряму залежність від його матеріального становища. А також надає держорганам процесуальні переваги перед іншими учасниками судового процесу, які зобов'язані платити судовий збір.
УКБС відмічає, що новації законопроекту суперечать Конституції України, яка не допускає звуження об'єму існуючих прав і свобод, гарантує рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також визначає, що держава забезпечує фінансування і належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. Для цього в держбюджеті окремо визначаються витрати на зміст судів.
Це підтверджується і правовою позицією Конституційного суду України (рішення № 7-рп/2010 від 11.03.2010 у справі про фінансове забезпечення діяльності судів), який відмітив, що фінансування усіх судів в Україні повинне забезпечуватися державою виключно за рахунок засобів держбюджету. Особливий порядок фінансування судів і діяльності суддів є однією з конституційних гарантій їх незалежності.
УКБС відмічає, що в 2013 році збільшені витрати держбюджету на фінансування судової влади. Так, згідно із Законом "Про Державний бюджет України на 2013 рік" витрати тільки Державній судовій адміністрації України виросли на 17% - до 3474 208,3 тис. грн. (а в 2012 р. - 2970 914,5 тис. грн.).
Питання збільшення фінансування судів доцільно вирішувати не шляхом збільшення ставок судового збору, а за рахунок відміни невиправдано широких пільг по його сплаті, наданих, зокрема, держорганам. Так, по укладенню Головного науково-експертного управління ВР, від сплати судового збору без належного обгрунтування звільнені не лише держоргани, які "звернулися ... із заявами до суду відносно захисту прав і інтересів інших осіб" але і органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування, які звернулися до суду з питань, що стосуються їх повноважень в цілому, а не тільки з питань, які торкаються безпосередньо захисту прав і законних інтересів інших осіб. До таких органів відносяться: АМКУ, його територіальні відділення; Мінюст; Мінфін, місцеві фінансові органи, податкова і митна служби; Державна казначейська служба; Держфінінспекція і їх територіальні органи; органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування; Пенсійний фонд і його органи, фонди соцстрахування; Держслужба финмониторинга і Нацбанк (який, по укладенню експертів, фактично є суб'єктом господарювання, що має відповідні прибутки, і об'єктивно може платити відповідний судовий збір).
За інформацією УКБС.
Нагадаємо, старанну службу і Мінюст можуть звільнити від сплати судового збору.