По рейтингу міжнародної правозахисної організації Transparency International, в 2012 р. по рівню сприйняття корупції Україна знаходилася на 144 місці. На цьому ж місці знаходяться такі країни як Сирія, Папуа-Новая Гвінея і Конго. У зв'язку з цим у ВР був зареєстрований законопроект № 2218 о Національному антикорупційному бюро (далі - НАБ) авторства О. Тягнибока, В. Кличка, А. Яценюка.
НАБ є державним правоохоронним органом із спеціальним статусом, який підпорядкований, підконтрольний і підзвітний ВР. Нагляд за дотриманням законності при проведенні НАБ оперативно-розшукової діяльності і досудового розслідування здійснюють виключно визначені Генпрокурором прокурори.
Бюро створюється на базі спецпідрозділів по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю СБУ, підрозділів Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС і підрозділів внутрішньої безпеки органів держвлади. Підрозділи держорганів, на базі яких створюється НАБ, ліквідовуються. Загальна чисельність Бюро складає 1500 чоловік, в т. ч. до 1200 чоловік рядового і начальницького складу.
Головою НАБ може стати громадянин України, не молодше 35 років, що має вищу юридичну освіту, стаж роботи в області права не менше 10 років, що постійно проживає на території України впродовж останніх 10 років, володіє державною мовою і здатний за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, стану здоров'я виконувати відповідні службові обов'язки. Пропозиції по кандидатурі на посаду голови Бюро вносяться на розгляд ВР не менше чим 150 депутатами. Голова Бюро призначається на 7 років без права обіймати цю посаду 2 терміни підряд.
Бюро, згідно з проектом, займається наступним відносно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування :
1) здійснює оперативно-розшукові заходи і проводить досудове розслідування діянь, пов'язаних з корупційними правопорушеннями;
2) здійснює админпроизводство у справах, пов'язаним з корупційними правопорушеннями;
3) здійснює спеціальну перевірку офіційних прибутків таких осіб їх реальним витратам і фактичному матеріальному стану, ін.
Крім того, Бюро повинне звітувати перед ВР 2 рази в рік.
Особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у розумінні законопроекту, являються: Президент, спікер і його заступники, Прем'єр-міністр і, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, що не входять до складу Кабміну, голова СБУ, Генпрокурор, голова Нацбанку, голова Рахункової палати, омбудсман, голова ВР АРК, Голова Ради міністрів АРК; народні депутати, депутати ВР АРК, місцевих рад; держслужбовці, посадовці місцевого самоврядування; військові посадовці Збройних Сил України і інших утворених, окрім військовослужбовців термінової військової служби; судді КСУ, інші професійні судді, голова, члени, дисциплінарні інспектори ВККС, голова, замголови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени УСЮ, народні засідателі і присяжні (під час виконання ними цих функцій); обличчя рядового і начальницького складу ОВД, державної карно-старанної служби, органів і підрозділів цивільного захисту, держспецзв'язку, податкової міліції; посадові і службові особи органів прокуратури, СБУ, дипломатичної служби, митної служби, ДПС; члени ЦВК; посадові і службові особи інших органів держвлади.