На сайті Мінохоронздоров'я з'явився законопроект, яким пропонується нова редакція Закону "Про трансплантацію органів і інших анатомічних матеріалів людини".
Трансплантація як метод лікування застосовується виключно за наявності медичних свідчень і згоди об'єктивно інформованого дієздатного реципієнта і / або його законних представників тільки у випадках, коли усунення небезпеки для життя або відновлення здоров'я реципієнта іншими методами лікування неможливе. Проектом передбачається створення Реєстру органів і інших анатомічних матеріалів, які можуть використовуватися для трансплантації. Крім того, в Україні діє єдина державна інформаційна система трансплантації, в яку вносяться відомості про реципієнтів, а також про осіб, які заявили про свою згоду або незгоду стати донорами у разі смерті.
Також документ доповнює перелік суб'єктів, які можуть здійснювати трансплантацію, установами охорони здоров'я недержавної форми власності (вони можуть займатися тільки діяльністю, пов'язаною з трансплантацією тканин і клітин). У свою чергу державні і комунальні установи охорони здоров'я і державні наукові установи можуть бути акредитовані для застосування трансплантації і здійснення інший, пов'язаній з нею діяльності: трансплантації органів, частини органу, тканин, клітин; узяття гомотрансплантатов у живих донорів; узяття анатомічних матеріалів у померлих донорів; зберігання і перевезення анатомічних матеріалів людини; виготовлення біоімплантатів.
У проекті визначено, що не допускається узяття гомотрансплантатов (анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації) у вагітних. Чинний Закон такого пункту не містить.
У живого донора може бути узятий гомотрансплантат тільки за наявності його письмової заяви про це, підписаної свідомо і без примуси після надання йому лікарем об'єктивної інформації про можливі ускладнення для його здоров'я, а також про його права у зв'язку з виконанням донорської функції. Порядок надання такої згоди встановлюється Мінохоронздоров'я.
Особа, що дала згоду стати донором, до узяття гомотрансплантата має право відмовитися від даної нею раніше на це згоди.
З відома донора і за відсутності у нього медичних протипоказань кістковий мозок, інші здатні до регенерації анатомічні матеріали (окрім печінки) можуть братися повторно. Зараз обмовка відносно печінки не передбачена.
Крім того, кожна повнолітня дієздатна особа має право прижиттєво письмово заявити про незгоду з посмертним донорством його органів і тканин. Письмова заява має бути надана в найближчу медустанову і впродовж 24 годин інформація про таку людину заноситься в Єдину інформаційну систему трансплантації.
Узяття органів і тканин для трансплантації у померлих не допускається якщо керівникові відповідної установи охорони здоров'я або особам, що виконують його обов'язки, до моменту узяття органів і тканин для трансплантації буде подано заяву про незгоду на узяття органів і тканин, написане цією особою за життя або письмова заява її / його дружина / дружини, а при їх відсутності одним з близьких родичів (батьки, діти, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки) або його законних представників про його прижиттєву відмову від посмертного донорства.
У померлих неповнолітніх, обмежено дієздатних або недієздатних осіб анатомічні матеріали можуть бути узяті з відома їх законних представників.
Узяття анатомічних матеріалів у померлого донора оформляється актом. Цей акт підписується лікарями, які брали участь в узятті анатомічних матеріалів, а у разі проведення судово-медичної експертизи - і судово-медичним експертом, і додається до медичних документів померлого.