Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

"Фіксовані ставки оплати юруслуг переважатимуть", - юрист

15 січня 2013, 15:41
636
8
Реклама

Які тенденції на ринку юридичних послуг існували в 2012 р.?

Як і очікувалося, однією з головних тенденцій, що визначають напрям розвитку ринку юруслуг в 2012-му році, було подальше зниження рівня витрат компаній на залучення зовнішніх консультантів. Така ситуація продиктована як загальним зниженням ділової активності внаслідок фінансової кризи, так і зменшенням прибутковості компаній. У результаті представники великого і середнього бізнесу не лише зменшили свої бюджети на юридичні послуги, але і удалися до скорочень власного персоналу, зайнятого у сфері юридичного забезпечення. Мабуть, найбільш характерною ця тенденція стала для банків і інвестиційних компаній.

У таких умовах юридичні фірми і частнопрактикующие юристи вимушені були проявляти максимум старанності в пошуку і реалізації своїх конкурентних переваг, демонструвати максимальну лояльність по відношенню як до існуючих, так і до нових клієнтів.

В той же час, такий стан справ спровокував подальший ріст конкуренції на ринку юридичних послуг і, як наслідок,- зміни серед його учасників. У році, що минає, тривав процес оптимізації структури і чисельності великих і середніх юридичних компаній, спрямований на скорочення найменш затребуваних практик і розвиток більше прибуткових. Ці чинники, у свою чергу, привели до дроблення існуючих команд, переходу юристів з одних компаній в інші і появи на ринку нових, переважно невеликих, юридичних фірм.

Які практики були найбільш прибутковими і такими, що розвиваються для юристів?

Наслідки світової фінансової кризи, посилення фіскального тиску держави на приватний бізнес, тривалий процес переділу власності цілком прогнозовано сталі основними чинниками, що зумовлюють найбільш затребувані напрями юридичної роботи.

Олександр Скляренко

Як і слід було чекати, звернення бізнесу, припинення фінансування великих проектів і відхід інвесторів з українського ринку спричинили падіння об'єму замовлень у сфері практик фінансової, M&A, нерухомості і будівництва. В той же час, криза неплатежів по кредитах, зниження рівня розрахунків по зобов'язаннях і неплатоспроможність суб'єктів підприємництва привели до значного збільшення числа судових суперечок, пов'язаних з кредитними і іншими договірними стосунками, росту кількості запитів клієнтів стосовно застосування процедур ліквідації і банкрутства.

Таким чином, самою затребуваною і, відповідно,- найбільш прибутковою, була сфера вирішення суперечок, включаючи судову практику, арбітраж і послуги з позасудового врегулювання (медиации).

Такі чинники як посилення тиску на бізнес з боку правоохоронних і фіскальних органів, їх використання в цілях конкурентної боротьби спричинили значний попит на юридичні послуги у сфері податкових і митних суперечок. У зв'язку з цим зросла кількість запитів про супровід в судах суперечок з податковими органами. З цих же причин значно зріс попит на кваліфіковану юридичну допомогу в справах, пов'язаних із звинуваченнями в скоюванні економічних злочинів. Вказаний напрям без перебільшення можна назвати таким, що найбільш розвивається в році, що минає.

Чого Ви чекаєте від юридичного бізнесу в 2013 р., поділитеся своїми планами/прогнозами?

Вважаю, що в 2013 році збережуться і посиляться тенденції року попереднього. Загальне погіршення бізнес-клімату зажадає якісної юридичної підтримки при мінімальних ресурсах на її оплату у компаній і приватних підприємців. При цьому можна прогнозувати, що фіксовані ставки оплати юруслуг переважатимуть над почасовою формою оплати, також є вірогідність повернення до колись популярної співпраці у формі так званого "абонентського" юридичного обслуговування.

Ускладнять роботу і останні зміни в законодавстві (йдеться передусім про нестабільне податкове законодавство і, зокрема, про новий Карний процесуальний кодекс України). Таким чином, як і раніше затребуваними будуть послуги у сфері судової практики, зокрема, в податкових спорах, і особливо - робота так званих "карних" адвокатів у сфері економічних злочинів.

В цілому слід чекати, що 2013 рік буде непростим як для компаній-замовників, так і для юридичних радників, і зажадає значних зусиль: з боку компаній - для збереження їх бізнесу і для юристів - для того, щоб забезпечити максимальну підтримку клієнтів в цьому питанні.

Читайте також: "Олександр Скляренко : "Вірогідна поява на ринку нових, переважно невеликих, юридичних фірм"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини