З першого січня частина повноважень Бюро технічної інвентаризації перейшла до державним реєстраторам. Тепер вони видають документи про право власності на житлі. А купити або продати квартиру на вторинному ринку можна взагалі без участі чиновників - тільки в кабінеті нотаріуса. Проте на практиці все складніше, адже людям багато моментів не ясні. Приміром, перший раз чергу до віконця державного реєстратора відстоюють, щоб розпитати, як заповнити документи, і лише удруге здають, якщо заповнили без помилок.
Допомогти заповнити бланки можуть нотаріусиїх більше 6 тисяч по усій Україні. Продавець приносить документ, що квартира його, покупець - гроші. Нотаріус засвідчує угоду, вносить в реєстр зміни і відразу видає покупцеві документ на право власності. Раніше той віддавав гроші і виходив від нотаріуса з порожніми руками, і справжнім власником квартири ставав лише згодом - відстоявши чергу у БТИ, щоб внести себе в реєстр.
Проте деякі нотаріуси відправляють клієнтів до державних установ - мовляв, так надійніше. Деякі нотаріуси навіть ховаються від українців. Говорять, що узяли паузу до лютого, або знаходяться у відпустці, тобто, різними способами ухиляються від оформлення договорів. Нотаріуси бояться і згаяного часу, і відповідальності - у тому числі карною. Адже тепер кожен юрист особисто відповідає за кожну кому, яку вніс в реєстр. Додаткові риски нотаріуси вже закладають у свій гонорар. Оформити угоду купівлі-продажу квартири стані дорожче, проте можна буде заощадити на технічній експертизі.
Джерело: ТСН.