У відомстві вважають передчасними деякі ініціативи Минрегиона, оскільки правові механізми в організації роботи об'єднань співвласників багатоквартирних будинків ще досить не відпрацьовані. Зокрема, це стосується введення обов'язковості членства в ОСМД.
Законопроектом передбачаються зміни до Закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку". Зокрема, пропонується виключити статтю, якою нині передбачена добровільність членства в ОСМД. Тобто, розробником пропонується визначити, що членство в об'єднанні отримуватиметься автоматично у разі придбання права власності на житлове або нежитлове приміщення, оскільки усі власники житлових і нежитлових приміщень є співвласниками загального майна багатоквартирного будинку. У Держпідприємництва відмічають, що такий підхід не узгоджується з принципом добровільності об'єднань громадян, закріпленим Конституцією України.
З іншого боку, впроваджуючи таку кардинальну зміну як примусове членство в об'єднанні, в проекті не відбиваються питання, пов'язані з подальшою діяльністю вже створених і діючих нині ОСМД, адже з моменту вступу вказаною нормою такі об'єднання опиняться поза правовим полем, окрім тих, в яких усі співвласники є членами. Зокрема, відсутній механізм внесення змін до статуту. Незрозуміло, хто повинен голосувати за такі зміни - тільки члени діючого ОСМД або інші власники теж.
Також, вважають в Держпідприємництва, істотним недоліком законопроекту є запропонований механізм голосування на загальних зборах "квадратними метрами"що, у свою чергу, може привести до порушення прав людину в розпорядженні своїм майном в загальній власності. Наприклад, у разі викупу одним власником 49% площі будинку, інші співвласники ніяк не зможуть вплинути на рішення такого власника обладнати стоянку замість дитячого майданчика.
У відомстві упевнені, що запропоновані Минрегионом законодавчі ініціативи вимагають обов'язкового доопрацювання.
За інформацією Держпідприємництва.