Наказом від 24.12.2012 р. № 1185 податкова затвердила узагальнювальну податкову консультацію з деяких питань оподаткування фізосіб, що здійснюють незалежну профдеятельность (приватних нотаріусів, адвокатів).
Пунктом 178.2 ст. 178 Податкового кодексу передбачено, що прибутки, отримані впродовж календарного року від здійснення незалежної профдеятельности, оподатковуються по ставкамвизначеним в пункті 167.1 ст. 167 НК - 15 % баз оподаткування, а у разі перевищення десятиразового розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку складає 17 % сум перевищення.
Згідно з пунктом 178.3 ст. 178 НК доходом оподаткування вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для здійснення певного виду незалежної профдеятельности.
У разі неотримання довідки про узяття на облік особою, що робить незалежну профдеятельность, об'єктом оподаткування є прибутки, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Остаточний розрахунок НДФЛ за звітний податковий рік здійснюється платником податків самостійно згідно з даними, вказаними в податковій декларації.
При цьому до 1 серпня року, що йде за звітним, самозанятое особа зобов'язана самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, вказану в представленій податковій декларації (стаття 179.7 НК).
Нормами діючого НК не передбачений конкретний перелік витрат для фізосіб, що здійснюють незалежну профдеятельность. Основним критерієм для обгрунтування витрат, що зменшують дохід для визначення об'єкту оподаткування, являється їх приналежність і необхідність для здійснення незалежної профдеятельности.
Згідно з документом, до витрат приватного нотаріуса можуть бути віднесені, зокрема:
- оренда робочого місця нотаріуса, у тому числі його поточний ремонт, устаткування пандуса для під'їзду інвалідів;
- страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса;
- установка, обслуговування і користування державними і єдиними реєстрами;
- виготовлення друку, штампів з текстами засвідчуючих написів.
Також податкова вказала, що фізособа, що здійснює незалежну адвокатську діяльністьне може бути підприємцем у рамках такої адвокатської діяльності. При цьому чинним законодавством не заборонено фізособі, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, бути підприємцем і здійснювати іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом.
При визначенні сукупного чистого доходу фізосіб, що здійснюють незалежну адвокатську діяльністьдоцільно враховувати витрати, пов'язані з організацією такої діяльності і обумовлені вимогами Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
До витратам адвоката можуть бути віднесені, зокрема:
- техобеспечение діяльності робочого місця адвоката і його обслуговування (охоронна і пожежна сигналізація, вогнетривкий сейф, інформаційна вивіска, металеві двері або металеві роллеты);
- сплата щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування;
- відкриття рахунків у банках і їх розрахунково-касове обслуговування (депозитні рахунки);
- витрати на збір доказів, отримання виводів фахівців (експертів) відповідно до умов договору про надання правової допомоги;
- витрати на підключення і користування мережею Інтернет;
- поштові і кур'єрські послуги, необхідні для виконання адвокатської діяльності;
- витрати на послуги телекомунікаційного зв'язку, електронні цифрові підписи для ведення бухгалтерського і податкового обліку і для представлення податкової звітності, звітності в органи статистики, ПФУ, інших фондів загальнообов'язкового держстрахування.