- Які тенденції на ринку юридичних послуг існували в 2012 р.?
На самому початку 2012 року я робив прогноз на прийдешній рік на прохання ЮРЛИГИ. Тепер пора підводити підсумки, і є хороша можливість подивитися, наскільки виправдалися ці очікування.
Примітно, що можна говорити про влучне попадання. Так, без сумніву, в 2012 році відчувалося певне загальне уповільнення українського ринку юридичних послуг, особливо в частині супроводу угод (на відміну від початку 2012 року). Проте, як і припускав, були сфери (галузі, клієнти, питання, справи - тут усе залежить від специфіки конкретного юридичного бізнесу), робота по яких дозволила набагато в меншій мірі відчути на собі негативні тенденції ринку.
- Які практики були найбільш прибутковими і такими, що розвиваються для юристів?
Зокрема, у своєму прогнозі на 2012 рік, серед перспективних сфер я відмітив сільське господарство і нафтогазову галузь. Як і передбачалося, цього року ми працювали по ряду великих проектів в цих сегментах. Деякі з них ще активно тривають.
У сільському господарстві ми працювали як на стороні інвесторів (наприклад, великий російський інвестиційний фонд), так і продавців (наприклад, власник однієї з великих українських сільськогосподарських груп).
Детальніше хотів би зупинитися на нафтогазовій галузі, в якій наша юридична і податкова практика історично спеціалізується, супроводжуючи великі, а іноді і унікальні проекти. У 2012 році йшлося про певну "нішеву" роботу, яка, проте, по своїх масштабах, значущості і складності виходить за вузькоспеціальні рамки.
Так, 2012 рік можна з упевненістю назвати роком угод про розподіл продукції (СРП) в Україні. Було проведено чотири конкурси на укладення СРП, і тепер з переможцями трьох конкурсів ведуться переговори по укладенню СРП. Серед переможців конкурсів - найбільші світові нафтогазові компанії. Крім того, відомо про наміри держави провести нові конкурси на укладення СРП в найближчому майбутньому. Не зупинятимуся на політичному і економічному значенні цих угод. Скажу тільки, що у разі успішного укладення, вони займуть гідне місце серед найбільших угод в історії незалежної України.
Альберт Сыч |
Для юристів і податкових консультантів СРП цікаві чисто з професійної точки зору, адже ці інструменти складні і різноманітні, а відсутність правозастосовної практики дозволяє безпосередньо брати участь в її створенні, іноді проявляючи чудеса юридичної гнучкості.
При цьому, окрім традиційної для юристів роботи по застосуванню вже існуючих правових норм (а в цьому конкретному випадку і по створенню правозастосовної практики як такої), ми активно сприяли вдосконаленню існуючого українського законодавства у сфері СРП, як на рівні законів, так і підзаконних актів. Наша з колегами робота увінчалася недавнім вступом через два закони, СРП, що стосуються.
Приємно, що наша податково-юридична практика активно притягується до роботи над угодами і нормативно-правової бази по СРП, підтверджуючи унікальний досвід українського офісу "Эрнст энд Янг" в цій сфері.
- Чого ви чекаєте від юридичного бізнесу в 2013 р., поділитеся своїми планами/прогнозами?
Без сумніву, юридичний ринок багато в чому наслідуватиме те, що відбуватиметься в економіці : українською, європейською і світовою. Особливо це буде справедливо для умовного "барометра економіки" - ринку M&A. Вважаю, що не забуде позначитися і наша суто локальна специфіка - дія внутрішніх чинників, властивих саме Україні, в т.ч., визначення подальшого напряму розвитку нашої країни. За останніми відчуттями, за вірність яких-небудь прогнозів в цьому плані ручатися важко, а само це заняття більше обтяжує до езотерики.
Проте, кажучи про нашу практику, немало великих проектів, початих в 2012 році, перейдуть і в рік новий, так що сільське господарство і нафтогазова сфера повинні залишитися актуальним і для 2013 року.
Можна чекати і подальшого перерозподілу присутності на окремих ринках, що може мати своїм результатом угоди відносно корпоративних прав і активів. Проте, ймовірно, такі трансакції відбуватимуться без активного залучення зовнішніх юридичних радників.
Верной залишатиметься і тенденція до посилення синергії між юридичними і податковими послугами. Це дуже актуальний і перспективний підхід нині.
Так, на початку минулого року я назвав Податковий кодекс "работообразующим" чинником не лише для податкових консультантів (податкових юристів), але і їх колег-юристів, працюючих по інших спеціальностях. Кодекс повною мірою підтвердив і продовжує підтверджувати таку свою характеристику.
Зокрема, в 2013 році набувають чинності нові правила про звичайні ціни (трансфертному ціноутворенні). Більше того, є обгрунтовані очікування, що також можуть бути прийняті і набути чинності нові закони, що забезпечують детальніше регулювання в цій сфері. Відповідно, це податкове питання безпосередньо зачепить і юридичні аспекти supply chain management, торгові (операційні) структури, договірні стосунки, а також інші супутні юридичні механізми і схеми.
Можливість консультаційної практики забезпечувати комплексний юридичний і податковий супровід клієнтів і повноцінне опрацювання цих двох аспектів, як завжди буде надзвичайно актуальною.
Читайте також: "Почало 2012-го відзначилося активізацією по частині супроводу угод"