Українська асоціація інвестиційного бізнесу звернулася до Президента України з проханням застосувати право вето до Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно подальшого вдосконалення адміністрування податків і зборів", прийнятого парламентом 6 грудня 2012 року на основі законопроекту № 11285.
У Законі замість змін до адміністрування податків вводиться новий податок і змінюється існуючий податковий режим операцій з цінними паперамистверджують в УАИБ.
По-перше цим Законом вносяться зміни в порядок стягування податку на прибуток підприємствякі набувають чинності з 1 січня 2013 року. Така норма прямо суперечить вимогам підпункту 4.1.9 пункту 4.1. статті 4 НК, яким визначений принцип стабільності податкового законодавства України, згідно з яким зміни у будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніше чим за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому діятимуть нові правила і ставки. Суперечить він також нормам статті 27 Бюджетного кодексу України, згідно якої закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують вступ бюджету і / або збільшують витрати бюджету) і приймаються після 15 липня року, передування плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що йде за плановим.
По-друге, Законом вводиться особливий податок на операції по відчуженню цінних паперів і операцій з дериватами - акцизний податоксуперечить як теорії оподаткування, так і економічній суті акцизного податку, а також не відповідає Європейському законодавству, зокрема Директиві ЄС № 2008/118 / ЄС. Цінні папери не мають кінцевого споживання і не можуть розглядатися як підакцизні товари, аналогічні алкогольній продукції, тютюновим виробам і так далі
УАИБ просить Президента також враховувати, що сума такого податку по кожній операції купівлі-продажу буде кумулятивний накопичуватися в ціні цінних паперів. В результаті якісні цінні папери вітчизняних емітентів з перестануть звертатися на ринку внаслідок досягнення межі їх справедливої вартості, стануть неліквідними і непривабливими для інвесторів. Це зупинить процес залучення нових інвестиційних ресурсів в економіку. Саме тому країни, де були раніше усіх введені подібні податки, вже від них відмовилися.
По-третє Закон вводить розмежування операцій з цінними паперами залежно від факту їх обертання на фондових біржах або поза ними. При існуванні в Україні 10 фондових бірж з різними вимогами до цінних паперів, які звертаються на них, факт знаходження цінних паперів у біржових списках жодним чином не надає підтвердження якості таких цінних паперів. Більше того, такий підхід стимулюватиме біржі включати у біржові списки можна більше цінних паперів, незважаючи на їх якість, дискредитує вітчизняний біржовий ринок як серед вітчизняних, так і іноземних інвесторів. При цьому фактично відбувається адміністративне нав'язування інвесторам послуг фондових бірж, носить корупційний і антиконкурентний характер і суперечить Програмі економічних реформ Президента України в частині дерегуляции і адміністративної реформи.
По-четверте для позабіржових цінних паперів Законом встановлюється обмеження відносно терміну, впродовж якого інвестор може враховувати понесені витрати на їх придбання (1095 днів). Такий підхід, відзначається в листі УАИБ, прямо суперечить як міжнародним, так і національним стандартам бухгалтерського обліку, наближенню до яких декларативно повинні сприяти усі зміни в податкове законодавство. На практиці це стимулює короткострокові і спекулятивні операції і робить фондовий ринок України непривабливим для довгострокових інвестицій, в т.ч. в нові підприємства.
По суті, Закон вводить подвійне оподаткування операцій з цінними паперами: особливим податком на операції по відчуженню цінних паперів і податком на прибуток по таких операціях. Це приведе до невиправданого росту фіскального навантаження, що замість очікуваної детінізації операцій з цінними паперами і наповнення державного бюджету буде протилежні наслідки, а саме, знищення ринку корпоративних цінних паперів, оскільки добросовісні платники-інвестори автоматично втрачають ліквідність своїх інвестицій і збільшують витрати. Відбувається це за відсутності банківського кредитування і приведе до падіння реального сектора економіки і наступних податкових втрат.
За інформацією прес-служби УАИБ.
Читайте також: Податковою подобаються зміни в законодавство стосовно цінних паперів - податківці сподіваються, що ухвалені сьогодні закони сприятимуть створенню в Україні прозорого і інвестиційно-привабливого ринку цінних паперів.