Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Міжнародним експертам сподобалася ідея змішаного складу УСЮ

10 грудня 2012, 17:18
251
0
Автор:
Реклама

Експерти спільно з представниками Венеціанської комісії обговорювали законопроект відносно посилення гарантій незалежності суддів, детальніше про яке і позиції Ради суддів читайте в матеріалі: Суддів хочуть призначати відразу і безстроково, а ліквідовувати суди буде ВР. Очікується, що після отримання укладення Комісії проект буде внесений до парламенту.

"Багато пунктів проекту відповідають політичним поглядам Венеціанської Комісії"- відмітила віце-президент Венеціанської Комісії, посол Польщі у Ватикані, Ганна Сухоцкая. Проте є і зауваження до процедури призначення суддів на посади, посиленню гарантій їх незалежності, повноваженням. На її думку, Конституційна Асамблея повинна вирішити питання доцільності існування першого призначення суддів на 5 років, переглянути роль Президента в питанні визначення мережі судів, їх створення і ліквідації. За її словами, не дивлячись на те, що ухвалення остаточного рішення з цього питання віднесене до компетенції ВР, потрібне, щоб таку пропозицію вносив до парламенту Президент.

Крім того, Ганна Сухоцкая відмітила, що надавати згоду на арешт судді повинен не парламент, а Вища рада юстиції. За її словами, Вища кваліфікаційна комісія суддів України повинна складати частину УСЮ.

Проблемними, за її словами, залишаються пропозиції робочої групи по формуванню складу УСЮ, а саме відносно участі в нім представників прокуратури. Втім більшість експертів зійшлися в думці, що це питання залежить від вирішення проблеми місця прокуратури в системі правових органів країни.

Відносно формування складу УСЮ голова Вищої ради юстиції Володимир Колесниченко вважає, що право вибрати 5 суддів доцільно було б віддати конференції суддів цивільно-карної спеціалізації, по 3 - конференцією суддів адміністративної і господарської спеціалізації, а одного суддю повинен делегувати Пленум ВСУ. За посадою у Вищу раду юстиції слід віднести Голову ВСУ, Генпрокурора і Ректора Національної школи суддів. Право вибрати 3 представники від науки В. Колесниченко пропонує делегувати з'їзду юридичних Внз і наукових установ, і 2 представники юридичної громадськості повинен призначати Президент з урахуванням загальних вимог до членів УСЮ.

Також, вважає пан Колесниченко, було б доцільно не призначати до складу УСЮ керівників судів, а більшість суддів могли б працювати на постійній основі. За таких умов і завдяки входженню до складу Ради несудей, представників громадськості, є можливості для мінімізації тиску керівників судів на рядових суддів. Ідею змішаного складу Вищої ради юстиції також підтримали під час обговорення. Зокрема, професор університету Хельсінкі Карло Туори відмітив, що участь в складі УСЮ незалежних представників, несудей, важлива: "Є ризик, що якщо це будуть тільки судді, вони призначатимуть суддями один одного або тих, хто їм подобається".

При вирішенні питання складу важливо, яку роль УСЮ гратиме в забезпеченні незалежності судової системи, а також слід не допустити, щоб Вища рада юстиції стала захисником узкокорпоративных інтересів, - стверджує член Венеціанської Комісії Джеймса Гамильтона.

До компетенції Вищої ради юстиції пропонується віднести питання відбору кандидатів на посаді суддів, навчання, формування і розподілу бюджету судів, дисциплінарної відповідальності суддів, дотримання правил суддівської етики; контролю за дотриманням законодавчих вимог конституційних принципів діяльності судді, статусу судді і інші. Отже, на думку В. Колесниченко, до ведення майбутнього УСЮ слід віднести питання, що зараз входять в повноваження ГСА, ВККС і Національної школи суддів. Ці інститути можуть увійти до складу Вищої ради юстиції.

Не згоден голова УСЮ з призначенням суддів безстроково, хоча у разі підвищення вікового цензу для заняття посади судді до 30 років, термін першого призначення може бути зменшений до 2-3 років.

Також В. Маляренко піднімалося питання вирішення проблеми дублювання функцій в питанні підбору кадрів між двома інститутами - Вищою радою юстиції і Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

За підсумками дискусії планується підготовка остаточних пропозицій відносно змін в Конституцію, які будуть винесені на розгляд громадськості в березні наступного року.

За інформацією УСЮ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини