"Проблема відсутності дієвих фільтрів допуску касаційних скарг до суду касаційної інстанції виникла з часу припинення судового нагляду"- відмітив суддя, секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник. Практично усі судові рішення, які переглядають апеляційні установи, можуть бути оскаржені до вищих спеціалізованих судів. Таким чином процесуальні норми порівняли суддів вищих спеціалізованих судів з суддями першою і апеляційною інстанцій, що перешкоджає суду касаційної інстанції своєчасно забезпечувати єдність судової практики.
За рік у ВССУ поступає більше 52 тис. касаційних скарг. Усі вони вимагають вивчення, аналізу судової практики, на що доводиться витрачати багато часу. Основна проблема полягає в тому, що фільтри, як правило, діють вже після вступу касаційних скарг, але відсутні на стадії, коли скарга подається до суду.
За словами суддів судової палати у цивільних справах ВССУ Олега Ткачука і Світлани Штелик, законодавець не готовий вносити відповідні зміни. "Замість того, щоб ввести ефективні законодавчі фільтри, народні депутати підготували законопроекти, якими пропонується, навпаки, розширити межі касаційного оскарження і зобов'язати вищі спеціалізовані суди переглядати в касаційному порядку усі справи, по яких є касаційні скарги"- відмітив Олег Ткачук.
Існує декілька способів зменшення кількості звернень до вищих спеціалізованих судів:
- обмежити оскарження рішень до суду касаційної інстанції можна шляхом визначення ціни позовуякий підлягає касаційному перегляду. Д. Луспеник звернув увагу на досвід Франції, де перш ніж оскаржити рішення, треба його виконати.
- вказівка в касаційних скаргах не просто порушень закону, а виключно істотних порушень.
Ідею введення дієвих фільтрів підтримали експерти проекту Twinning. По словах державного радника Франції Ива Гунина, отримавши скаргу, судді Касаційного суду Франції звертають увагу на те, чи має скаржник шанс на перемогу: "Якщо шансів немає, то суддя відмовляє в її задоволенні, щоб не витрачати час і гроші громадянина".
Представники проекту Twinning мають намір підготувати рекомендації для удосконалення системи фільтрів в Україні, враховуючи досвід європейських країн і пропозиції суддів вищих спеціалізованих судів України.
Місія експертів країн-членів ЄС прибула в Україну з метою виконання одного із заходів проекту - "Рекомендації по впровадженню процесуальних фільтрів у справах, які розглядаються в судах другою і третьою інстанцій".
За інформацією ВССУ.
Також читайте: Можливість оскарження рішення в касаційному порядку може залежати від ціни позову.