Учора Юрій Ганущак подав проект закону про администритивно-территориальном пристрій (№ 11438)згідно з яким, адміністративно-територіальний устрій України - це обумовлена географічними, історичними, економічними, соціальними, культурними і іншими чинниками внутрішня територіальна організація держави з розподілом її території на складові частини - адміністративно-територіальні одиниці (далі - АТЕ), з метою забезпечення населення необхідним рівнем публічних послуг, раціональної системи управління соціально-економічними процесами, збалансованого розвитку усієї території держави. АТЕ утворюється на підставі закону, яким встановлюється їх назва, склад, админцентр, межі. Особливими АТЕ являються міста із спеціальним статусом - Київ, Севастополь і райони в Києві.
У Україні встановлюється три рівні АТЕ : громади, райони і регіони.
Депутат відмічає в пояснювальній записці: з нинішніх чотирьох сторін ухвалення рішення про виділення землі (місто, село, район, область) залишаться лише община і область, повноваження яких в управлінні землею будуть чітко визначені. Крім того, покращають умови для комплексного планування розвитку території, зникнуть проблеми узгодження генеральних планів на межі поселень. Також припиниться деградація сільської місцевості : впровадження інституту старост і наближення центрів ухвалення рішень з основних питань соціального життя нададуть перспективу для розвитку сільської місцевості.
Згідно з проектом, громади складаються з одного або декількох поселень, які у свою чергу можуть бути :
- містом: переважно багатоповерхова забудова, що має розвинену, необхідну для надання соцуслуг на рівні общини соціальну інфраструктуру, комунальну інфраструктуру, що включає принаймні централізоване водопостачання і водовідведення, не менше 80% доріг якого мають тверде покриття, з чисельністю постійного населення не менше 10 тис. чоловік. Статус міста може мати поселення з меншою чисельністю жителів, якщо воно мало цей статус історично.
- селищем: переважно садибна забудова, яке має елементи соціальної і комунальної інфраструктури, не менше 50% доріг якого мають тверде покриття, з чисельністю постійного населення більше 1 тис. чоловік.
- селом.
Громади залежно від категорії админцентра діляться на наступні типи: міські, селищні і сільські.
Кількість жителів общини не може зменшуватися впродовж 5 років наростаючи у результаті більш ніж на 25%.
Район, згідно положень документу, складається з громад і є складовою частиною регіону. На рівні району забезпечується діяльність місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування районного рівня, що надають населенню визначені законом публічні послуг, надання яких безпосередньо в громадах неможливе або нераціонально.Населення району повинне складати не менше 150 тис. жителів.
Регіон - це АТЕ, призначена для реалізації держполітики по комплексному розвитку території і надання населенню визначених законом вузькоспеціалізованих публічних послуг, які не можуть надаватися на рівні районів і громад. Регіонами є Автономна Республіка Крим області.