Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Що буде, якщо фізосіб змусять платити збір за продаж інвалюти?

20 листопада 2012, 09:32
251
13
Автор:
Реклама

Нещодавно урядом привселюдно заявлялося про необхідність ввести податок на продаж іноземної валюти фізособами. Коли ж був опублікований відповідний законопроект, юристи здивувалися тому, що фактично обіцянка виконана не була : 15-процентна сума від операції справляється не у вигляді податку, а у вигляді збору до Пенсійного фонду міркує партнер ЮФ "Лексфор" Юрій Чумак.

Усе правильно! Адже Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", прийнятий в 1997 році, набагато гнучкіше в плані жонглювання відрахуваннями до бюджету, чим Податковий кодекс України, сповідуючий принцип стабільності і що передбачає, що будь-який новий податок має бути введений не раніше ніж через 6 місяців після його анонсування.

Виходить, Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" - нестабільний, що і показав відповідний приклад.

Нагадаємо, В. Хомутиннык 16 листопада подав законопроект № 11433яким пропонує зробити платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування також фізосіб, що здійснюють операції з продажу іноземної валюти за готівкову гривну. Збір в ПФУ складатиме 15 % від суми угоди. Банки, фінустанови і національний оператор поштового зв'язку, що отримали від Нацбанку генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій і мають право здійснювати валютно-обмінні операції, зобов'язані будуть здійснювати контроль за сплатою пенсійного збору від операцій фізосіб з продажу іноземної валюти за готівкову гривну, що проводяться через ці установи.

Звільняються від сплати такого податку наступні операції з продажу іноземної валюти за готівкову гривну:

- що відбуваються під час отримання готівкою суми переказу із-за меж України, в сумі, що не перевищує в гривневому еквіваленті 150 тис. грн. впродовж календарного місяця;

- суми вкладу (депозиту), що відбуваються під час зняття, з вкладного (депозитного) рахунку фізособи, за умови, що відповідна сума знаходилася на рахунку не менше 30 днів і / або відсотків по цьому вкладу (депозиту);

- отримана в результаті виплати купонного доходу і від продажу або погашення казначейських зобов'язань, облігацій внутрішньої державної позики, номінованих в іноземній валюті, за умови її продажу при отриманні виплат.

Юрій Чумак

Сухий аналіз трьох виключень з оподатковуваних збором операцій дозволяє констатувати відмічає юрист, що, в першу чергу, штучно стимулюється збільшення депозитів терміном більше 30 днів в іноземній валюті. Також декларується, що цей збір не справлятиметься з більшості "заробитчан". Проте слід враховувати, що збір не справляється лише у разі міжнародного переказу грошей, а не ввезення готівки через кордон, нехай навіть задекларованої на митниці.

Також юрист звертає увагу на нюанс, вказаний в пояснювальній записці до законопроекту : звільнення від сплати збору відбуватиметься лише у разі, коли належні громадянинові суми в іноземній валюті будуть продані ним за готівкову гривну безпосередньо у момент отримання. На практиці це означає: навіть маючи квитанцію про отримання міжнародного перекладу або про виплату депозиту в іноземній валюті, якщо обмін валюти на гривну відбувається не у момент засвідченою квитанцією операції, обміняти валюту на гривну без сплати 15-процентного збору буде неможливо.

Крім того, законопроект не розмежовує фізосіб-резидентів і нерезидентів. На практиці це означає, що іноземні гості, бажаючі обміняти валюту на українські гроші, теж вимушені будуть платити 15 % з кожної операції. Наслідки для туристичної привабливості України легко передбачувані.

У зв'язку з цим слід згадати, що менше місяця тому були внесені зміни в Постанову Правління НБУ України "Про врегулювання питань іноземного інвестування в Україну", якими унеможливлено вносити задекларовану на митниці валюту на інвестиційний рахунок іноземного інвестора. Тобто, будь-яка ввезена готівкова валюта, нехай навіть з метою інвестувати у бізнес в Україні, автоматично, через 60 днів після офіційної публікації ухваленого законопроекту, стає об'єктом, з якого справляється 15-процентний збір до Пенсійного фонду України.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини