Карно-процесуальний кодекс 1960г., як застарілий і такий, що не відповідає вимогам часу, відправляють на заслужений спокій - вже зовсім скоро він стане історією. Наступник документу, що служив у міру своїх можливостей принципам законності і справедливості в карному процесі, вже ось-ось набуде чинності. Усе це чимось нагадує очікування Нового року : адвокати загадують бажання, прокурори і слідчі, напевно, схрещують пальці (про всяк випадок), а підприємці і звичайні фізособи в роздумах - чи треба починати боятися чого те ще?
На підтримку крайньої необхідності прийняття нового КПК наводилася безліч аргументів, серед яких - той факт, що в Україні кількість виправдувальних вироків складає менше 1% від загальної кількості. І це в той час, коли розвинені країни демонструють показники в 40%. Усе це провина старого Кодексу, стверджували автори документу, адже він закріплює інквізиційну процедуру процесу. Що ж, поки невідомо чи стане із завтрашнього дня усе настільки веселково, як обіцялося, а доки згадаємо, як це було.
Робоча група, створена Президентом в серпні 2010г., працювала в поті чола і вже в січні 2012г. проект КПК був зареєстрований у ВР. Процес прийняття документу, особливо в другому читанні, викликав ряд нарікань, як з боку опозиції, яка фактично не брала участь в процесі тією доленосною ніччю з 12 на 13 квітня, так і з боку усіх тих, чиї зауваження були проігноровані.
10 квітня депутати прийняли 47 статей нової редакції КПК з 614 і розглянули більше 800 поправок. А вже 13 квітня з ранку з'явилася новина, що о 4 годині 13 хвилин парламент погоджував увесь текст нового Кодексу. Всього депутати витратили на слухання проекту Кодексу в другому читанні три парламентські дні. Переважна більшість з 3 тис. 755 поправок не було підтримано сесійним залом (приміром, не підтримали поправку до гучної статті 45, якої пропонувалося все-таки допустити до захисту не лише адвокатів, але також близьких родичів підозрюваних і фахівців у сфері права)."Ось тобі і п'ятниця, 13-і"- сумно жартували того дня юристи.
Новим Карним процесуальним кодексом передбачений ряд новелякі, істотно змінюють систему карного судочинства. Зокрема, скасовується інститут порушення кримінальної справи, а отриману інформація про злочин відразу ж вноситимуть в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Стане неможливим повернення справи на додаткове розслідування.
Окрім іншого, завдяки новому КПК, виникне ще один учасник процесу - слідчий суддя, а підозрюваний/обвинувачений зможе укласти угоду про примирення або визнання провини.
Також особу тепер зможуть посадити під домашній арешт за допомогою застосування "електронних браслетів" - пристрою, який закріплюватимуть на тілі підозрюваного, і який дозволяє відстежувати і фіксувати його місцезнаходження.
Проте, як би добре все не було написано, юристи із самого початку висловлювали невдоволення і критичні зауваження. Не вразило критиків і поголовне схвалення документу міжнародними експертами. По-перше, не все те, що працює за кордоном зможе працювати у нас через національні особливості правозастосовної практики, а, по-друге, складнощі перекладу.
Недоречною вважають норму, яка дозволяє допуск до справи лише того адвоката, який включений в Єдиний реєстр адвокатів і адвокатських об'єднань. Це усього лише технічний момент, не можна визначати його як привід для недопуску в якості захисника. А ось адвокат Ярослав Зейкан відмічає недоліки пропонованою системи суду присяжнихоскільки присяжні - це судді факту, отже, їм не потрібні знання законодавства, їм необхідно вислухати сторони і усього лише вирішити зробила людина те, що йому ставиться або ні.
Побоюються юристи і за бізнес. Зокрема, старший юрист ЮФ "Лавринович і партнери" Роман Блажко вказує на те, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюватиметься не лише по клопотанню слідчого/прокурора, але і сторони захисту. У разі прийняття слідчим суддею визначення про надання тимчасового доступу до речей і документів, сторона захисту самостійно виконуватиме це рішення, в т. ч. - складати опис вилучених речей і документів. Тобто, підозрюваний, обвинувачений або його захисник зможуть тимчасовий доступ здійснити самі і отримати докази у справі. Але в окремих випадках таке визначення може бути прийняте без повідомлення сторінякщо захисник обгрунтує, що докази можуть бути втрачені у разі напряму стороні повідомлення про розгляд цього питання.
А найбільшим ударом по платниках податківна думку юриста, стало позбавлення їх можливості оскарження постанови про порушення кримінальної справи в суді.
Повідомлення про підозру конкретної особи не можна буде оскаржити, як зараз, подібно до постанови про порушення кримінальної справи. Така ситуація ще сприятливіша для зловживань і використання кримінальних справ для тиску на бізнес і посадовців підприємств. Останнім часом особливо популярне порушення кримінальних справ по ухиленню від сплати податків тільки на підставі виданих податковим органом повідомлень-рішень. Кримінальні справи порушуються автоматично, якщо сума налічених податків перевищує півмільйона гривен, - вказують на можливі проблеми Сергій Шклярстарший партнер Arzinger, і Наталія Мартынюкстарший юрист.
Також досить стримано реагують юристи на відміну додаткового розслідування, адже частенько, зважаючи на навантаження на слідчі органи, слідчий може допустити помилку, яка за відсутності додаткового розслідування не зможе бути усунена, що в певних випадках, може спричинити і негативні наслідки, міркує старший юрист ЮФ "Василь Кисиль і партнери" В'ячеслав Песков.
Не отримало схвалення і впровадження інституту угод в карному процесі. Приміром, Денис Лукьянецюрист офісу АТ "З.Т. Партнерс" в м. Одеса, вважаєщо угоди про визнання провини або примирення суперечать презумпції невинності, адже особа визнає себе винним в скоєнні злочину або погоджується що-небудь відшкодувати завчасно. Крім того, чом би не надавати можливість укладення таких угод обвинуваченим у справах, які тягнуться вже давно. Наприклад, у знаменитій справі Луценка можливість укладення подібного роду угоди була б доречною, особливо у світлі недавніх новин про відшкодування Луценка шкоди, - роздумує юрист.
Також, цілком реальна ситуація, коли підозрюваний, прорахувавши економічну доцільністьйтиме на угоду, щоб узабезпечити себе від можливого покарання, і неважливо при цьому - чи винна насправді така людина. До того ж - слідчі органи масово пропонуватимуть "домовиться", припускає Євгеній Солодкостарший партнер ЮК "Солодко і партнери".
Проте, незважаючи на усі зауваження, благання до усіх "богів" про те, що часу занадто мало для повного перезавантаження системи карного виробництва, (Кармазин подав законопроект, яким пропонував відстрочити набуття чинності КПК до 1 липня 2013 р.), і суди, і прокуратура, і міліція почали готується.
Так, в жовтні голова ГСА Руслан Кирилюк заявивщо кількісний склад суддів загальних судів було збільшено на 1184 людини у зв'язку з установою інституту слідчих суддів. Для самих суддів підготують посібник з КПК для мінімізації проблемних питань, пов'язаних з новелами Кодексу.
А в МВС раніше хвалилисящо розробляється короткий коментар до Кодексу, в якому "людською мовою" буде написано, як і куди рухається заява, що з ним відбувається, і повністю розписаний механізм роботи. У відомстві навіть зайнялися виготовленням кишенькових "шпаргалок" для слідчих - в газеті МВС "Ім'ям закону" друкують роз'яснення до КПК, з яких можна зробити книжечку невеликого формату.
Податкова у той час потурбувалася про функціонування спеціалізованого моніторингового центруякий оперативно відстежуватиме проблемні моменти, які можуть виникнути при застосуванні норм нового КПК, і шукати найбільш ефективні пута їх рішення в тісній співпраці з іншими правоохоронними і контролюючими органами.
Київська прокуратура організувала аналітичний моніторинговий проектосновною метою якого є забезпечення швидкого і повного втілення нового КПК.
ВССУ, передчуваючи інформаційний голод суддів в період ухвалення перших рішень по КПК видав ряд інформаційних листів, що роз'яснюють, як оскаржити рішення слідчого і прокурора під час досудового розслідування, а також, як укладати угоди про примирення по новому КПК.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН. |