Сьогодні в прес-центрі ЛігаБізнесІнформ відбулося перше захід ICC Young Arbitrators Forum (YAF) на тему "Розуміння значення доказів для міжнародного арбітражу". YAF надає можливість молодим юристам (до 40 років) набиратися досвіду у провідних фахівців в області міжнародного арбітражу. Форум створений для того, щоб початкуючі фахівці могли детальніше вникнути в процес арбітражу, спілкуючись з працюючими в цій сфері експертами.
Аліна Леовеануdeputy counsel, Міжнародний арбітражний суд при Міжнародній торговій палаті (Париж, Франція) обернула увагу на окремі аспекти відмінностей процесу доведення в двох системах - загального і континентального права. Таке розмежування досить умовне внаслідок того, що і усередині систем, залежно від країни, приміром, можна знайти відмінності. Пані Леовеану не вважає, що якась з систем гірше або навпаки - має пріоритет. На її думку, треба вибирати краще з них обох, хоч це і досить важкий процес. Отже, що стосується відмінностей:
- призначення експертів : в системі загального права цим зайняті сторони, а в континентальному праві - трибунал;
- слухання: в загальному праві позивач виголошує вступну промову (Англія), а також завершальне слово, допит змагального характеру, питання ставлять радники кожній їх сторін (це тривалий процес); а ось в його візаві - немає вступної промови, допит "інквізиційний", коротке завершальне слово вимовляє відповідач.
Також існують відмінності відносно показань свідків, доступу до документів і багато в чому другом.
Треба бути готовим до усіху, радить Володимир Яремкоюрист АТ Arzinger (Львів)приміром, в одних випадках може бути важливіша сама подача доказів.
Володимир Яремко |
Маркіян Ключковский |
Аліна Леовеану і Маркіян Мальский |