Наказ Мінюсту від 28.09.2012 № 1439/5яким утверджена нова редакція Порядку представлення до Адміністрації Президента України матеріалів про помилування, набув чинності 26.10.2012. Новий порядок містить, зокрема, гуманізовані положення відносно кола осіб і умов подачі клопотання про помилування і мінімізує вимоги до документації, що додається до клопотання, таким чином усуваючи бюрократичне перевантаження і корупціогенні чинники, повідомляють в Мінюсті.
Засудженим, які поводяться з клопотанням про помилування, не може бути відмовлено у прийнятті і розгляді таких клопотань. Попередній порядок містив ряд обмежень відносно цього. Зокрема, клопотання про помилування могло бути подане тільки після набирання законної сили вироку і після ухвалення рішення ВСУ у разі розгляду кримінальної справи в касаційному порядку.
Також скасовані обмеження відносно подачі клопотання про помилування особами, засудженими до довічного позбавлення волі. Так, якщо раніше таке клопотання могло бути подане не раніше, ніж через 20 років відбуття призначеного покарання, то новий порядок не містить обмежень за часом подачі клопотання. Встановлено, що довічне позбавлення волі може бути замінене на позбавлення волі на термін не менше 25 років.
Крім того, мінімізовані вимоги до документів, а також характеристик на засудженого, які подаються до клопотання про помилування. Так, клопотання оформляється засудженим власноручно в довільній формі і подається через адміністрацію установи виконання покарань. У характеристиці засудженого обов'язково відбиваються тільки відомості про заохочення і стягнення за увесь період змісту особи в установі, його поведінка за період відбуття покарання, відношення до праці з думкою адміністрації, а також думка спостережливої комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування. Інші документи додаються у разі, якщо вони мають значення для розгляду питання про застосування помилування.
Таким чином, скасована велика кількість бюрократичних вимог до характеристики засудженого, відповідно, зменшені корупціогенні чинники. Раніше, наприклад, в характеристиці повинні відображатися результати реалізації засудженим програм диференційованої виховної дії, його соціально корисна активність, соціальні зв'язки з рідними і близькими, а також інші відомості.