У зв'язку з ухваленням Закону № 5083 - VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно державної податкової служби і у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" Державна податкова служба листом від 03.10.2012 р. № 4975/0/71-12/15-1217 роз'яснила нові особливості декларування і сплати платниками податку на прибуток своїх податкових зобов'язань починаючи з 01.01.2013 р.
Головним в таких змінах є те, що платники податку на прибуток самостійно визначатимуть авансовий внесокякий підлягатиме щомісячній сплаті.
Предусматриваеться, що платники податку на прибуток щомісячно платять авансовий внесок з податку на прибуток в порядку і в терміни, які встановлені для місячного податкового періоду, в розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без представлення податкової декларації. Авансові платежі по податку на прибуток сплачуються щомісячно у розмірі 1/12 розрахованої суми податку на прибуток за попередній звітний (податковий) рік без представлення податкової декларації впродовж 20 календарних днів, які настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
При цьому такі налоплательщики уперше з декларацією за 2012 рік повинні подати розрахунок щомісячних авансових внесків. На сьогоднішній день форма цього розрахунку невідома. На думку практикуючих фахівців, є велика вірогідність того, що це може бути окремий додаток до річної декларації. Що ж до терміну представлення річної звітності по податку на прибуток, то відповідно до норм Податкового кодексу (далі - НК) базовим податковим періодом в даному випадку є календарний квартал.
У тому разі якщо платники податку на прибуток являються:
1) знову створеними,
2) виробниками сільгосппродукції
3) неприбутковими установами (організаціями),
4) платниками податків, прибутки яких оподаткування, що враховуються при визначенні об'єкту, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривен -
не підпадають під авансову сплату податку на прибуток.
Знову створені підприємства уперше подають річну звітність по податку на прибуток за період з дати реєстрації і до закінчення календарного року. Авансові внески при цьому не сплачуються. А вже залежно від показників поданої першої декларації, як відзначається в листі, платник повинен буде платити (чи не платити) авансові внески в наступному звітному році.
Платники податків, у яких прибутки, що враховуються при визначенні об'єкту оподаткування за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 млн. грн., а також неприбуткові установи (організації) платитимуть податок на прибуток (без сплати авансових внесків) на підставі податкової декларації, яку подають в органи ДПС за звітний (податковий) рік. Таким чином, вони сплачують податок тільки за результатами річної декларації - в терміни, вказані в нормах НК.