Сьогодні набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 р. № 937яким вносяться зміни в критерії, по яких оцінюється міра ризику від здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання в частині дотримання вимог законодавства про працю і визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) (далі - критерії), затверджені постановою Кабміну від 17 листопада 2011 р. № 1059.
Згідно зі змінами більше конкретизовані згадані критерії, які передбачені наступні :
- наявність заборгованості по виплаті заробітної плати;
- виплата працівникам зарплати на рівні або нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати;
- невідповідність кількості працівників підприємства обсягам виробництва (виконаних робіт, зроблених послуг);
- порушення вимог законодавства про працю;
- наявність розбіжностей між фактичними показниками чисельності працюючих і заробітної плати і показниками звітності, представленої в органи державної влади.
Також кардинально змінені критерії, по яких визначають, в якій мірі ризику знаходяться ті або інші суб'єкти господарювання.
У новій редакції критеріїв вже немає норми, яка б передбачала, що до суб'єктів господарювання з високою мірою ризику відносяться суб'єкти, на яких працює більше 201 людини.
У свою чергу змінами передбачено, що до суб'єктів господарювання з високою мірою ризику, зокрема, відносяться суб'єкти:
- що мають заборгованість по виплаті заробітної плати більше 60 календарних днів;
- з чисельністю від 51 до 250 чоловік включно, у яких 45 і більше відсотків працівників отримують зарплату на рівні або нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати;
- з чисельністю 251 і більше чоловік, у яких 30 і більше відсотків працівників отримують зарплату на рівні або нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати;
- кількість найнятих робітників, яких недостатньо для існуючого обсягу виробництва (виконання робіт, надання послуг).
Також у зв'язку зі змінами зникла норма, що передбачає, що до суб'єктів господарювання з середньою мірою ризику відносяться, у тому числі, суб'єкти, на яких працює від 50 до 200 чоловік.
Згідно вже діючій редакції до суб'єктів господарювання з середньою мірою ризику, зокрема, відносяться суб'єкти:
- що виплачують заробітну плату з порушенням термінів виплати заробітної плати від 30 до 60 днів включно;
- з чисельністю до 50 чоловік включно, у яких заробітну плату на рівні або нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати отримують 45 і більше, але менше 60 відсотків працівників;
- з чисельністю від 51 до 250 чоловік включно, в яких заробітну плату на рівні або нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати отримують більше 30, але менше 45 відсотків працівників;
- з чисельністю 251 і більше чоловік, в яких заробітну плату на рівні або нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати отримують більше 15, але менше 30 відсотків працівників.
У свою чергу змінами передбачено, що планові перевірки суб'єктів господарювання з незначною мірою ризикупов'язані з державним наглядом (контролем) у сфері дотримання вимог законодавства про працю, проводяться не частіше за один раз в п'ять років (раніше було в три роки).
Нагадаємо, що усі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до однієї з трьох мір ризику (високий, середній і незначний) залежно від якого органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів держнагляду (контролю).