У листі Державної податкової служби України (далі - ДПС) від 31.08.2012 р. № 849/0/141-12/H/15-1414 передбачається детальне роз'яснення з приводу застосування на практиці особливостей пп. 4.1.4. п. 4.1. і п. 56.21 ст.56 Податкового кодексу України (далі - НК) у частині практичних численних проблем застосування норм про податок на прибуток.
Як вказується в листі, практика застосування НК як регулятора стосунків у сфері стягування податків і зборів показала наявність низки проблемних запитань, що виникають у платників податків і викликають конфлікти між податковими органами і платниками податків.
ДПС детально роз'яснює особливості застосування вищезгаданих норм. Так, що торкається можливості юридичної особи - платника податку на прибуток включити до складу витрат витрати з придбання товарів (робіт, послуг) у физлица-единщика, то вказане питання знайшло своє рішення в узагальнювальній податковій консультації, затвердженій наказом ДПС від 15.02.2012 р. № 121.
Згідно консультації, починаючи з 1 січня 2012 р. юрособи - платники податку на прибуток при визначенні об'єкту оподаткування можуть включати витрати з придбання товарів (робіт, послуг) і інших матеріальних і нематеріальних активів у фізосіб - підприємців, що сплачують єдиний податок, незалежно від групи, до якої віднесена фізособа - підприємець.
У свою чергу листом ДПС вирішений конфлікт інтересів на користь платників податків стосовно права визначати курсові різниці по заборгованості в іноземній валюті, яка виникала до введення в дію розділу III НК і залишилася непогашеною на цю дату. У листі відзначається, що узагальнювальною податковою консультацією, затвердженою наказом ДПС від 15.02.2012 р. № 120надано право визначати курсові різниці по заборгованості в іноземній валюті, яка виникла до 1 квітня 2011 р.
Також ДПС вирішила питання відносно участі витрат на рекламу у складі витрат платників податку. Згідно Узагальнювальної податкової консультації, затвердженої наказом ДПС від 15.02. 2012 р. № 123питання віднесення витрат на оплату маркетингових і рекламних послуг до складу витрат врегульоване і дозволено їх включати як виробникам або постачальникам, так і безпосередньо продавцям товарів в торгових мережах незалежно від того, хто їх замовляв.
Так, якщо в договорі постачання або в договорі комісії передбачена оплата рекламних, маркетингових послуг, у тому числі мотиваційних виплат, склад витрат, які враховуватися при численні об'єкту оподаткування, включаються витрати, на оплату таких послуг, з урахуванням обмежень, встановлених пп. 139.1.13 п. 139.1. ст. 139 НК.
Крім того ДПС повідомляє, що врегульовано питання відносно права на витрати у платників податків при проведенні ними не передбаченій статутом діяльності. Відповідно до Узагальнювальної податкової консультації, затвердженої наказом ДПС від 05.07.2012 р. № 577, витрати від операцій, проведених підприємством від діяльності, не передбаченої статутом, дозволяється визнавати витратами за правилами, встановленими розділом III НКза умови їх документального підтвердження, у зв'язку з господарською діяльністю і визнанням прибутків від такої діяльності в податковому обліку.