Прийняття нового Закону про зайнятість населення не матиме істотного впливу на діяльність підприємств, розповіла старший юрисконсульт Carlsberg Ukraine Ірина Павлийчук. Передусім тому, що багато норм вже містилися в законодавстві про працю, Закон лише продублював їх.
Так, наприклад, заборона вказувати у вакансіях дискримінаційні обмеження - ці положення були раніше визначені Кодексом законів про працю, зокрема в ст. 22: Гарантії при укладенні, зміні і припиненні трудового договору. Забороняється необгрунтована відмова в прийомі на роботу. Згідно Конституції України, будь-яке пряме або непряме обмеження прав або встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні і припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового положення, расової і національної приналежності, підлоги, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства в професійній спілці або іншому об'єднанні громадян, роду і характеру занять, місце проживання не допускається. Вимоги відносно віку, рівня освіти, стани здоров'я працівника можуть встановлюватися законодавством України.
Також внесено багато декларативних норм, проте не передбачений механізм їх реалізації і відповідальності за невиконання, відмічає юрист. Наприклад, що стосується працевлаштування молоді. "Чи стануть пільгові умови по ЕСВ додатковим стимулом для підприємств влаштовувати молодь, громадян, які недостатньо конкурентоздатні на ринку, - важко сказати. Вважаю, що великі підприємства, зацікавлені в пошуку талановитої молоді, і нині проводять різні програми стажування. Також якщо підприємство розвивається, його частка ринку збільшується, росте прибуток, то зазвичай воно створює нові робочі місця, - звертає увагу И. Павлийчук. - Якщо ж немає економічних умов розвитку підприємств - вважаю, що такі стимули як компенсація ЕСВ не матимуть істотного впливу на політику підприємств по працевлаштуванню" .
Отже, більшість норм Закону носять декларативний характер і не встановлюють відповідальності за їх порушення. В порівнянні із старим Законом, істотних змін відносно відповідальності не передбаченийо. "Якщо розглядати наше підприємство, то додатково встановлена відповідальність за недотримання квоти працевлаштування громадян, які недостатньо конкурентоздатні на ринку (5% від загальної чисельності працівників). Оскільки наше підприємство зацікавлене в працевлаштуванні талановитої молоді, упевнена, що ми виконуватимемо цю вимогу Закону" - пояснила юрист.
Ірина Павлийчук |
Експертам доки важко сказати, як певні норми застосовуватимуться на практиці. Зокрема, И. Павлийчук цікавлять наступні моменти:
1. Яким чином відбуватиметься компенсація ЕСВ; чи прийнято окремий нормативний документ, регулююче це питання?
2. Не продуманий механізм захисту працедавців від співробітників, які можуть зловживати гарантіямивстановленими Законом. Наприклад, якщо працівник, який підпадає під пільгові умови, не виконуватиме своїх посадових обов'язків належним чином, то працедавцеві не вигідно буде звільнити такого працівника, оскільки доведеться повернути усю суму ЕСВ за увесь сплачений період.
3. Важко визначити і довести необгрунтована відмова у прийомі на роботу працедавцем, адже це оцінне поняття. Можливі зловживання з боку контролюючих органів.
Читайте також підбірку новин : Закон про зайнятість: готуємо бізнес до нових правил.