Враховуючи те, що через три тижні в Україні пройдуть чергові вибори до парламенту, більшість сьогоднішніх народних депутатів займається передвиборною кампанією. Тому у Верховній Раді нам вдалося зустріти тільки декількох юристів-депутатів, які розповіли, яке значення для них несе професія юриста і чому вони її поміняли на посаду народного депутата.
Леся Оробецяка до того, як стати нардепом і членом Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, працювала в ЮФ "Бейкер і Макензи - Си-Ай-Эс Лимитед", повідомила, що останнім часом частіше святкує День учителя, ніж День юриста, через роботу в комітеті. "Я якось це свято більше відчуваю своїм професійним"- відмітила Л. Оробец.
Леся Оробец |
На питання, як їй юридичний досвід допомагає в роботі на депутатській посаді, Л. Оробец відповіла: "У роботі депутата украй потрібні навички юриста, особливо коли в супротивниках такі юристи, як Сергій Киваловз усіма знаннями фальсифікацій і способів в два крихітні непомітні слова впихнути повний переворот законопроекту".
На відміну від Л. Оробец, нардеп і член Комітету парламенту з питань правосуддя Олена Шустик, з другою юридичною освітою, заявила, що дуже багато років підряд святкує День юриста, оскільки це її професійне свято.
На питання, що для неї означає професія юриста, Е. Шустик відповіла: "Якщо чесно, то це має бути стержнева професія або професія, що веде державу і суспільство. Тому що якщо немає в державі справедливості, а саме юриспруденція повинна її забезпечити, так само як і баланс правовідносин в державі за рахунок роботи судів, прокуратури, адвокатів і т. д., те ця держава нічого не коштує. Тому я вважаю, що на цьому конкретному етапі професія юриста набуває особливого значення. Саме від тих людей, які прийдуть в професію, і залежатиме, який стане Україна: правовою або безправною. На сьогодні ми, на жаль, бачимо, що ця професія стає, вибачте, що попадає або продажною. Якщо ситуація кардинально не зміниться, то ми скоро житимемо я навіть не знаю в якій країні…".
Олена Шустик |
У свою чергу, Е. Шустик вважає, що якраз працює за фахом в Комітеті парламенту з питань правосуддя.
День юриста також святкує і колишній генеральний директор заснованої їм адвокатської компанії "Моор і Кросондович", а сьогодні нардеп Микола Катеринчукале, за його словами, цього року відмітити свято у нього не вийде. Зазвичай він збирається з однокурсниками святкувати День юриста, але професійним святом вважає для себе ще одну дату - 4 грудня. Річ у тому, що саме цього дня 2004 р. Верховний Суд України відмінив результати другого туру президентських виборів часів Помаранчевої революції. Н. Катеринчук відмітив, що саме цього дня в одному і тому ж місці і в один і той же час адвокати, що відстоювали відміну результатів другого туру президентських виборів 2004 р., святкують професійну перемогу.
При цьому на питання, що для нього означає професія юриста, Н. Катеринчук відповів: "Знаєте, усі погані справи в державі робилися юристами і усі добрі справи в державі теж робилися юристами. Мені здається, що професія юриста сьогодні безпосередньо впливає на те, як живуть люди, і і далі на це впливатиме. Чим ближче ми до правової держави, тим цінніше стає юридична професія і тим краще рівень професіоналізму юристів і самого суспільства".
Микола Катеринчук |
Н. Катеринчук вважає, що для будь-якого юриста вищою його кваліфікацією є не просто тлумачити закони, але і писати їх. "Я щасливий, що я цим займаюся. Самі можете побачити якість моїх законопроектів. Це і судова реформа, яку зараз використовують в Грузії, і Податковий кодекс, і ще дві сотні законопроектів, які повинні наблизити наші стандарти життя до європейських. Основне ще попереду. Тому що якщо ми хочемо змін в нашому житті, то ці зміни відбуваються через якісні законопроекти, які мають бути спрямовані не на те, щоб вкрасти засоби з державного бюджету, а на те, щоб людям було, принаймні, зручно жити"- відмітив Н. Катеринчук.
Щороку День юриста стабільно святкує екс-суддя, нардеп, працюючий в парламентському Комітеті з питань правосуддя Юрій Кармазин. "На жаль, сьогодні професія юриста поставлена в служіння кланам. Це не нормально. Юрист повинен служити тільки Конституції і законам. Більше нікому і нічому. Юрист не повинен діяти за замовленням. Особливо це стосується слідчих прокурорів, працівників СБУ і суддів"- заявив Ю. Кармазин.
Юрій Кармазин |
Також він додав, що не жаліє, що свого часу покинув суддівську посаду і став народним депутатом, тому що тепер може впливати на рішення більшої кількості проблем. "Якщо один юрист впливає тільки відносно застосування права на своїй ділянці роботи, то законодавець може допомогти набагато більшій частині людей, ніж хтось інший. Тому ми повинні прийти до того, щоб парламентом також керували юристи. Причому юристи не з подвійною освітою, а юристи з базовою юридичною освітою"- рахує Ю. Кармазин.
День юриста святкує і представник Президента України у Верховній Раді, нардеп Юрій Мирошниченкоякий колись працював корпоративним юристом. "Звичайно, я святкую тому, що усе, у кого юридична освіта, причетні до юридичної діяльності у будь-якій формі, а це і держслужбовці, і адвокати, і працівники правоохоронних органів, судді, їх помічники…, тобто цілий великий масив працюючих у сфері юриспруденції сприймають День юриста як своє професійне свято. Я завжди відчуваю це свято своїм професійним і по можливості святкую. Ми збираємося з однокурсниками, одногрупниками, тобто це для нас свято"- відмітив Ю. Мирошниченко.
Юрій Мирошниченко |
В той же час пан Мирошниченко вказав, що сприймає професію юриста як захисника справедливості і незалежно від того, в якій якості ця людина працює - він захищає справедливість.
По словах Ю. Мирошниченко, професія юриста йому дуже допомогла. "Звичайно, вона перевершила мої очікування з приводу того, наскільки вона мені знадобилася в парламенті"- відмітив народний депутат. При цьому додав, що він не задоволений результатами своєї депутатської роботи. "Залишилося дуже багато проблем і люди відчувають, що недостатньо зроблено для того, щоб їх права були захищені. Тому у мене до себе багато претензій, у тому числі і професійних. Що стосується самої професії, то, звичайно, вона мені дає багато що, тому що я глибше володію предметом. Юриспруденція і законотворчість - це дуже близькі напрями і фактично це одно і те ж" - вважає Ю. Мирошниченко.
За його словами, треба, щоб усі парламентарі володіли хоч би основами правових знань. Він вважає, що тоді б багато дискусій, що не дозволяють сьогодні прийняти парламенту необхідні рішення, вже б були позаду. Але, на думку Ю. Мирошниченко, тільки професійних знань недостатньо, потрібне ще і почуття справедливості і відповідальності, доповнююче в роботі професійні знання, і тоді вже депутат стає ефективним, як і будь-який юрист.
Як бачимо, більшість народних депутатів намагаються підтримувати ще студентську традицію святкування Дня юриста і досі відмічають своє професійне свято.
Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"