УКБС надала Нацбанку перелік необхідних банкам госреестроу і умови отримання інформації, що міститься в державних базах даних. Аналізу позичальників і забезпеченості якості кредитного портфеля сприятиме отримання інформації з Держреєстру фізичних осіб - платників податків, необхідною для підтвердження відомостей про прибутки позичальника і перевірки достовірності його ідентифікаційного коду. Також для підтвердження достовірності заявлених прав власності на активи (нерухомість, автотранспорт) банкам необхідні дані з Єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно і Бази держреєстрації транспортних засобів, а доступ до Єдиного реєстру доручень надасть кредиторам можливість перевіряти правоздатність осіб, діючих при проведенні банківських операцій по дорученнях.
Крім того, зниженню кредитних ризиків сприятиме перевірка даних Реєстру угод, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Бази судових рішень і ряду інших державних реєстрів.
Інформація про державну реєстрацію договору, історію переходу прав власності на активи, що є предметом кредитування або запоруки, існуючі обтяження по заставному майну і тому подібне, разом з можливістю оперативної перевірки наявності заставного майна, надасть кредиторам додаткові важелі для запобігання шахрайству з боку недобросовісних боржників.
Нині банки мають доступ до частини з перерахованих баз у режимі прямого доступу або побічно через нотаріусів або інших агентів. Проте лише в лічених випадках доступ організовано на сучасному рівні з використанням технології веб-сервісів, що дозволяє отримувати інформацію в електронному вигляді в режимі реального часу і інтегрувати перевірки в системи автоматизованої обробки кредитних заявок.
"Так, наприклад, необхідно удосконалювати процес обміну інформацією з базою позичальників НБУ, де використовується стандартний файловий обмін і відповіді на запит банку можна чекати годинами- відмічає гендиректор Асоціації "Український Кредитно-банківський Союз" Галина Олифер. - З іншого боку, фахівці відмічають зручність використання сервісів окремих бюро кредитних історій, звідки відповідь на запит приходить за декілька секунд, а використання технології веб-сервісів дозволяє повністю автоматизувати процес перевірки даних позичальника".
УКБС вважає, що отримання банком інформації з державних реєстрів може відбуватися безпосередньо безпосередньо через розпорядника бази або через посередників (зокрема, бюро кредитних історій). При цьому, доступ до інформації з державних баз даних для комерційних структур має бути платним адже певна інфраструктура вимагає витрат на впровадження і підтримку. В той же час, плата не має бути значною, а процеси надання інформації і взаєморозрахунків мають бути максимально спрощеними і автоматизованими.
Експерти відмічають, що отримання достовірної інформації про потенційного клієнта, яка є в держреєстрах (ідентифікаційні дані, відомості про засновників, прибутки, майно і існуючі до нього обтяження, банкрутство і тому подібне) надасть банкам можливість реально оцінити платоспроможність позичальника на стадії ухвалення рішення про надання кредиту, що повинне понизити кредитні риски і вартість кредитних ресурсів.
За інформацією прес-служби УКБС.