Слід нагадати, що Закон "Про зайнятість населення" був розроблений робочою групою під керівництвом Сергія Тігіпка, що виконував на той момент доручення Миколи Азарова. У досить непоганому темпі ("установка" від Прем'єр-міністра була дана в квітні) документ написали обговорилиподали у Верховну Раду і прийняли. Далі справа за малим - 15 серпня Закон був підписаний Президентом. І хоча набуття чинності цього нормативного акту призначене на 1 січня 2013 р., підприємцям слід замислитися про його наслідки вже зараз. Попереджений, а значить і озброєний: саме з цією метою ЮРЛИГА створює нову актуальну тему: Закон про зайнятість: готуємо бізнес до нових правил.
Що хорошого?
Працедавець, який впродовж року створював нові робочі місця і платив зарплату не менше 3 мінімальних зарплат в місяць (з 1 січня 2013 року ця сума складе 3402 гривен) за кожного прийнятого на роботу, має право на своєрідну скидку впродовж наступного року у розмірі 50 % від суми нарахованого єдиного внеску за цю особу. Крім того, Закон на рік звільняє від сплати ЕСВ працедавцівякі працевлаштовують на перше робоче місце молодих людей без досвіду роботи, інвалідів, осіб старше за 50-ть років, самотніх батьків або батьків з дітьми-інвалідами. Таку людину направляє на підприємство держслужба зайнятості, а пропрацювати він повинен не менше двох років.
Експерт вважаєщо небагато захочуть використовувати цю пільгу, оскільки вона зв'язуватиме працедавцям руки у тому випадку, якщо вони захочуть розлучитися із співробітниками раніше встановленого терміну : у разі звільнення таких співробітників за ініціативою працедавця доведеться повернути державі усі гроші.
Також юристи вказують на те, що законодавець обділив увагою приватних підприємців : якщо вони беруть на роботу терміном не менше чим на два роки безробітних на нові робочі місця, то вони звільняються від сплати ЕСВ за таких осіб впродовж першого року з дня їх працевлаштування тільки у тому випадку, якщо здійснюють діяльність в пріоритетних галузях економіки.
Реклама
Закон забороняє у оголошеннях про вакансії вказувати: вимоги про вік, поле і місце проживання кандидата; вимоги, що стосуються мови, раси, кольору шкіри, політичних і релігійних переконань, членства в профспілках і інших об'єднаннях, майнового стану. У разі порушення такої норми працедавець сплачує штраф в десятиразовому розмірі мінімальної заробітної плати. Слід враховувати, що під такі обмеження не підпадає специфічна роботавиконання якої може вимагати певного віку і підлоги.
Думка експертів з цього приводу дещо скептичне, адже пропоновані зміни не розв'яжуть проблему з працевлаштуванням, оскільки працедавці все одно не обмежені в ухваленні рішення на користь того або іншого претендента на роботу і при необхідності, зможуть обгрунтувати свій вибір. До того ж ці вимоги створять зайвий клопіт для працедавців і рекрутеров, які все одно будуть вимушені відсівати величезну кількість непідходящих кандидатів. Крім того, це стане додатково важелем впливу на бізнес, а отже і ще одним способом наповнення бюджету.
Рекрутинг
Несолодко з Нового року буде і тим, чий професійною діяльністю є пошук роботи для інших. Так, рекрутинговые компанії "інвентаризують", зобов'яжуть співпрацювати з державними центрами зайнятості і надавати статистичні дані про кількість працевлаштованих ними осіб. Міністерство соціальної політики вестиме облік рекрутинговых компаній, але, правда, як це відбуватиметься на практиці, із закону доки не ясно. Незрозуміло також, чи повинні будуть такі компанії ставати на облік в міністерстві і отримувати які-небудь свідчення/сертифікати, - роздумують юристи.
Крім того, з ринку зникнуть кадрові агентстваоскільки Закон забороняє суб'єктам господарювання, які надають посередницькі послуги в працевлаштуванні, отримувати від громадян, яким надані такі послуги, гонорари, комісійні і інші винагороди. Також тяжчі умови встановлюються для аутсорсинговых компаній (тобто, для тих, хто "здає персонал в оренду/лізинг") - така діяльність дозволена тільки при отриманні спеціального дозволу. Чи буде такий дозвіл платним, яка процедура отримання і терміни дії дозволу доки не ясно. Йдеться про залучення сезонного персоналу або тимчасових співробітників під якийсь конкретний проект.
Слід звернути увагу і на те, що у разі невиконання впродовж року квоти для працевлаштування деяких категорій співробітників, працедавцеві загрожує відповідальність у формі штрафу в двократному розмірі мінімальної заробітної плати. Як цього уникнути - читайте в прийдешніх матеріалах нашою новою актуальної теми!