Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВХСУ роз'яснив деякі питання представництва прокурором державних інтересів в суді

24 вересня 2012, 11:37
181
0
Автор:
Реклама

У зв'язку з виникненням в судовій практиці питань, пов'язаних з правом прокурора на звернення до господарського суду з позовом в інтересах держави ВХСУ інформаційним листом від 17.09.2012г. № 01-06/1259/2012 звертає увагу на наступне.

Згідно ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладені функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, які визначені законом. При виявленні порушень закону прокурор або його заступник в межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств і інших юридичних осіб, відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" (далі - Закон).

Відмітимо, що ст. 36-1 Закону визначені основи представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, які здійснюються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 2 Господарські процесуальні кодекси України (далі - Кодекс) прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, у позовній заяві самостійно визначаєу чому полягає порушення інтересів держави, і обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує на орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних стосунках.

У резолютивній частині Рішення Конституційного Суду України вказано, що прокурори і їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємствустанов і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям "Орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах" слід розуміти орган державної влади або орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.

Слід зазначити, що в справах, збуджених за позовною заявою прокурора орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах, згідно ст. 29 Кодексу придбаває статус позивача. Враховуючи відповідні приписи Конституції України, норм Закону України "Про прокуратуру", а також Рішення Конституційного Суду України, прокурори і їх заступники, звертаючись до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві повинні обов'язково вказувати тільки той орган, який державою уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах і що має передбачені законодавчим актом, тобто законом, повноваження на представлення відповідного позову до суду.

Таким чином, у разі надання прокурором позову, господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором позивача і у разі неправильного визначення, наприклад подачі позову в інтересах підприємства, установи або організації, повертати таку позовну заяву і прикладені до нього документи без розгляду на підставі п. 1 частини першої ст. 63 Кодексиа у разі збудження виробництва у відповідній справі - залишати позов без розгляду згідно п. 1 частини першої ст. 81 Кодексу.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини