Законопроект держспецзв'язку про обов'язкове укладення договорів з абонентами, на думку правозахисників, обмежує громадянські права. "Фактично це позбавляє абонента права вибору: укладати йому договір з оператором або ні",- говорить член громадської ради при МВС Едуард Багиров.
Глава Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман вважає небезпечним пункт, згідно з яким порядок надання інформації правоохоронним органам повинні визначати в уряді: "У демократичній державі такий порядок може затверджуватися тільки законом про оперативно-розшукову діяльність або Карним кодексом".
Нагадаємо, держспецзв'язки розробила зміни у законодавство з метою щоб ввести обов'язкові договірні відношення при купівлі абонентами SIM- карт у мобільних операторів. Умови, згідно з якими договори полягатимуть, визначить Кабмін. Таким чином, чиновники збираються допомогти правоохоронним органам збирати інформацію про користувачів.
Нині проект обнародуваний на офіційному веб-сайті держспецзв'язку і спрямований на офіційне узгодження у МВС, СБУ, Мінфін, Мінекономрозвитку, Держпідприємництва і НКРСИ.
У відомстві відмітили, що після доопрацювання, обліку пропозицій і зауважень проект закону буде представлений до Міністерства юстиції України для надання правової експертизи, а потім в установленому порядку - в Кабінет Міністрів України. "У зв'язку з цим говорити сьогодні про прийняті рішення, які можуть ускладнити діяльність операторів зв'язку, або порушити конституційні права громадян, немає підстав"- сказано в повідомленні.
Реєстрація абонентів не дозволить досягти поставлених авторами законопроекту цілей, вважають експерти. Російський досвід показує, що швидко з'являється чорний ринокна якому SIM- карти оформляються на підроблені документи, а потім перепродаються.
Обурені і мобільні оператори, не бажаючі міняти систему продажів послуг. Зараз більше половини їх стартових пакетів продається через неспеціалізований роздріб - вуличні розкладкигазетні кіоски, продуктові магазини. А реєструвати абонентів є можливість тільки у фірмових магазинах, які розташовані, як правило, в обласних центрах.
Джерела: КоммерсантЪ Україна, рroIT.