Правління НБУ постановою від 27.07.2012 р. № 321 затвердило зміни в Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України, затверджене постановою Правління НБУ від 13.07.2010 р. № 327.
Згідно зі змінами, термін надання платоспроможному банку стабілізаційного кредиту НБУ збільшується з 90 днів до 2 років.
Також збільшується термін, на який НБУ має право продовжити користування стабілізаційним кредитом, - з 90 днів до 1 року.
У свою чергу, згідно зі змінами, граничний загальний термін користування стабілізаційним кредитом з урахуванням усіх продовжень терміну користування буде складати 5 років (зараз він складає 360 днів, а у разі реальної загрози стабільності роботи банку - 450 днів).
Також постановою уточнюється, які, зокрема, обмеження і вимоги стосовно діяльності банку мають бути передбачені НБУ в кредитному договорі з метою обмеження ризику ліквідності банку при наданні стабілізаційного кредиту або зміні умов кредитного договору, а саме:
- заборона виплати дивідендів акціонерам або розподілу капіталу у будь-якій іншій формі;
- заборона виплати бонусів, премій і інших додаткових матеріальних винагород керівникам банку;
- заборона здійснення інвестицій в нові основні засоби, які не беруть участі в здійсненні банківських операцій, окрім тих, що перейшли у власність банку на підставі реалізації прав заставодержателя;
- заборона придбання цінних паперів (окрім державних облігацій України, боргових цінних паперів, емітованих НБУ);
- зупинка проведення банком активних операцій з пов'язаними особами банку;
- заборона здійснення викупу акцій власної емісії і дострокового погашення цінних паперів власної емісії;
- заборона надання бланкових кредитів (окрім кредитів фізособам в сумі не більше ніж 50,0 тис. грн., у тому числі кредитів овердрафт).
Також нововведеннями передбачено, що НБУ при зміні умов кредитного договору в частині продовження терміну користування кредитом застосовує процедуру особливого режиму контролюякий передбачає обмеження відносно діяльності банку шляхом призначення куратора.
У свою чергу постановою передбачено, що:
"Національний банк приймає основне забезпечення, визначене в п. 1.10 п. 1 застосування 1 до цього Положення, за ринковою вартістю, визначеною за результатами оцінки, проведеної відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав і професійної оцінної діяльності в Україні" незалежним суб'єктом оцінної діяльності".
Відмітимо, що постанова передбачає розширення кількості документівякі повинні надаватися банком в НБУ для отримання стабілізаційного кредиту.
Згідно зі змінами НБУ також не відмовлятиме в наданні стабілізаційного кредиту, якщо банк направляв засоби отриманих кредитів НБУ на придбання іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України.
Разом з цим постанова передбачає ряд інших змін норм Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України.
Відмічаємо, постанова НБУ набуде чинності з дня його офіційної публікації.