15 серпня 2012 р. голова Державної судової адміністрації (далі - ГСА) Руслан Кирилюк звернувся до Прем'єр-міністра України Миколі Азарову з приводу критичної ситуації з фінансуванням витрат на оплату праці працівників апаратів місцевих і апеляційних судів загальної юрисдикції, витрат на оплату комунальних послуг і енергоносіїв, а також поточних витрат на забезпечення судочинства.
Як повідомляють в ГСА, таке звернення обумовлене, передусім, тим, що вказані витрати значною мірою передбачені за рахунок спеціального фонду державного бюджету, який формується зі вступу судового збору. В той же час, фактичний вступ засобів від сплати судового збору за період з початку року значно менше запланованих показників, отже, виникла загроза відносно належного фінансування вказаних витрат.
Для тимчасового вирішення проблеми Мінфін на підставі звернень ГСА здійснив наближення витрат на оплату праці по загальному фонду з четвертого кварталу 2012 р. на другий і третій квартал. Це дозволило своєчасно виплатити заробітну плату працівникам апаратів судів. Проте залишається невирішеним питання забезпечення таких виплат до кінця поточного року. Дефіцит асигнувань на оплату праці і нарахувань на зарплату по загальному фонду держбюджету складає 1456,4 млн. грн.
У ГСА звертають увагу на те, що 10 липня 2012 р. Віктором Януковичем дано доручення забезпечити підготовку і внесення в установленому порядку на розгляд Верховної Ради проекту Закону про внесення змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2012 рік" відносно фінансування витрат на оплату праці працівників апаратів місцевих, загальних і апеляційних судів, і витрат на здійснення заходів по виконанню Національною школою суддів України завдань по організації спеціальної підготовки кандидатів на посада суддя, підготовка суддя і їх періодичний навчання, передбачивши з цією метою збільшення відповідний бюджетний призначення ГСА.
Крім того, в ГСА повідомляють, що в другому півріччі з'явилася ще одна проблема, яка вимагає невідкладного рішення. Внаслідок того, що за рахунок засобів спеціального фонду державного бюджету здійснюються соціальні виплати, неможливо забезпечити поточні витрати судів на безпосереднє здійснення судочинства.
У свою чергу в ГСА поступають звернення про те, що у зв'язку з відсутністю засобів суди не мають можливості своєчасно відправляти поштову кореспонденцію, у свою чергу, призводить до затягування термінів розгляду справ і порушення прав громадян.
Ще одним питанням, яке вимагає рішення за рахунок внесення змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2012 рік", - говориться в зверненні, - являється те, що згідно з Указом Президента "Про ліквідацію і створення місцевих загальних судів" від 5 липня 2012 р. ліквідоване Замостянский, Ленінський і Старогородский районні суди Вінницької області і створені Вінницький міський суд і Новоднестровский міський суд Чернівецької області.
За розрахунками ГСА України для початку роботи Новоднестровского міського суду Чернівецької області в 2012 р. необхідно додатково передбачити 1,8 млн. грн... Також в ГСА говорять, що слід перерозподілити витрати між ліквідованим судами і новоутвореним судом Вінницької області. Пропозиції по перерозподілу витрат надані Мінфіну в липні 2012 р.
З метою вирішення вищезгаданих питань Р. Кирилюк звернувся до Прем'єр-міністра дати доручення про підготовку змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2012 рік", де передбачити забезпечення витрат на оплату праці працівників апаратів судів в сумі 1068,5 млн. грн. нарахування на заробітну плату - в сумі 387,9 млн. грн.., на оплату комунальних послуг і енергоносіїв ГСА і її територіальними управліннями - в сумі 1,2 млн. грн.., Національній школі суддів України - в сумі 9,1 млн. грн.. і Новоднестровске міському суду - в сумі 1,8 млн. гривен.