6 серпня в прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ відбулася прес-конференція: "Заборона реклами тютюну : громадськість і Державна інспекція по захисту прав споживачів об'єднують зусилля для виконання антитютюнового законодавства". В ході заходу експерти проаналізували зміни, які передбачені Законом "Про внесенні змін до деяких законодавчих актів України відносно заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів", що набуває чинності 17 вересня 2012 р.
Як відмітив керівник проекту "Київ без тютюнового диму" і ОО "Інститут медіа права" Тарас ШевченкоЗаконом забороняється будь-яка реклама, стимулююча продаж тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускається тютюновий виріб.
"Україна уперше ввела норму не про часткове обмеження", - відмічає юрист. На його думку, эффективен тільки повна заборона реклами тютюнових виробів всюди. "Те, що у нас на сьогодні залишилося - це ті заходи і способи рекламування, які мають бути заборонені з 17 вересня"- говорить Т. Шевченка.
Він детальніше зупинився на тих змінах, які передбачив Закон. За словами юриста, в першу чергу повинні зникнути:
- сигарети і великі плакати, які розміщуються на касах супермаркетів; монітори з відео-рекламою сигаретякі встановлюються на низькому рівні - рівні очей дитини.
- рекламні плакати на кіоскахякі використовують підсвічування, прокручування і інші способи додаткового залучення уваги.
- пряма реклама в Інтернеті.
Також Закон передбачає заборону організації усіляких заходів, коли красиво і стильно одягнені дівчата ходять, пропонують виграти якісь подарунки. "Це надавало образу "гламуру" табакокурінню і воно теж буде заборонено"- говорить експерт.
Відмітимо, що Закон передбачає серйозні санкції за порушення його норм. Так, за порушення норм реклами тютюну передбачений штраф від 30 000 до 50 000 грн..
При цьому Т. Шевченка звернув увагу на те, що поки що залишилася можливість демонструвати пачки як такі. "У розвинених країнах усі пачки знаходяться закритими під прилавком, і тільки та людина, яка попросить, - йому відкриють і продадуть сигарети. Але так, щоб загальний споживач, в першу чергу дитина або підліток в принципі не бачили сигарет"- відмічає Т. Шевченка.
Відмітимо, що Закон ухвалений на виконання міжнародних зобов'язань України згідно Рамкової конвенції ВІЗ по боротьбі з тютюном.
При цьому експерти вважають, що самі заходи, які торкаються заборони реклами, не є настільки ефективними. Ефективні тільки комплексні заходи в різних сферах, у тому числі і в рекламі.
Нагадаємо, що в жовтні цього року набувають чинності норми, якими збільшуються візуальні попередження на пачках сигарет у вигляді картинок. Як повідомлялося, у кінці березня 2011 р. Кабмін постановою N306 від 19 січня 2011 р. затвердив перелік кольорових застережливих малюнків для розміщення на пачках сигарет. У Мінохоронздоров'я повідомили, що з 30 вересня 2012 р. виробникам і імпортерам буде заборонено поставляти на ринок тютюнові вироби без нових попереджень.
У свою чергу в грудні 2012 р. набувають чинності норми про заборону паління в приміщеннях кафе, барів і ресторанів, а також деяких інших громадських місць (Закон № 4844 - VI).
Відмітимо, що в ході заходу керівництво Держінспекції по захисту прав споживачів України підписало меморандум з Коаліцією "За вільну від тютюнового диму Україну" (у неї входить 51 громадська організація) з метою ефективного виконання антитютюнових законів, які набувають чинності в 2012 році.