Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Знімати "даішників" на відео можна, - юрист

2 серпня 2012, 13:00
3026
9
Реклама

У правовій позиції МВС відносно законності фіксації дій співробітників ДАІ на відеокамеру сталися зміни. Згідно з листом Державної автомобільної інспекції від 20.07.2012 № М-387зі, усі громадяни, які знімають роботу "даішників", будуть покарані у вигляді 15 діб адміністративного арешту. (Про це ЮРЛИГА повідомила учора в матеріалі "За відеозйомку співробітників ДАІ залучатимуть до адмінвідповідальності?").

Залучення в такій ситуації до відповідальності по ст.185 КоАП є досить проблематичнимвважає адвокат Вадим Володарский. І тому є декілька причин:

"Передусім, треба знати, що відповідальність по цій статті може наставати тільки у тому випадку, якщо  само вимога або розпорядження співробітника міліції була законною. Наскільки законним воно може бути в такій ситуації? По-перше, як вже говорилося при обговоренні цієї проблеми, посадовець (а співробітники ДАІ відносяться до таких) - не той суб'єкт, відносно якого можна говорити про порушення недоторканості приватного життя. На роботі життя у нього не приватне. І саме на такій позиції стоїть Конституційний Суд України у своєму рішенні від 20.01.2012. Більше того. У рішенні відносно використання в якості доказів аудіо- і  відеозаписів і фото спеціально вказано, що не усі відомості можуть охоронятися законом".

Згідно з частинами першої, другої ст.32 Конституції, ніхто не може піддаватися втручанню в його особисте і сімейне життя, окрім випадків, передбачених Конституцією. Не допускається збір, зберігання, використання і поширення конфіденційної інформації про особу без його згоди, окрім випадків, визначених законом, і тільки в інтересах національної безпеки, економічного добробуту і прав людини. Конституційний Суд України в пункті 1 резолютивної частини рішення від 30.10.1997 № 5-зп (справа К. Г. Устименко) відмітив, що до конфіденційній інформаціїзокрема, відносяться відомості про особу (освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров'я я, дата і місце народження, майнове положення і інші персональні дані). Про неможливість держорганів втручатися в особисте і сімейне життя людини, а також безпідставно отримувати зведення особистого характеру КСУ відмітив в підпункті 4.2 пункту 4 мотивувальних частини рішення від 6 жовтня 2010 року N 21-рп/2010 у справі про корупційні правопорушення і введення в дію антикорупційних законів.

Вадим Володарский

Очевидно, що відеозапис дій співробітника ДАІ по виконанню посадових обов'язків не порушує цих прав, вважає В. Володарский. Цим же рішенням встановлено, що приватна зйомка може служити доказом в кримінальній справітак само як і зйомка камерами відеоспостереження. Якби такі зйомки були незаконними спочатку - вони б були неприпустимим доказом.

Таким чином, зйомка (у тому числі, і роботи ДАІ) за відсутності ознак оперативно-розшукової діяльності не є порушенням. У разі здійснення співробітником ДАІ правопорушення відеозапис може використовуватися в якості доказу.

Проведення приватної відеозйомки само по собі не є незаконним. Окрім цього, прямої заборони на неї також немає в законі. А відповідно до ст.19 Конституції, посадовці мають право діяти тільки в межах, способом і в порядку, прямо передбачених законом. Нормы, яка б прямо давала повноваження вимагати припинити зйомку, по суті, не існуєроз'яснив адвокат.

"Судова перспектива таких справ є украй сумнівною. З урахуванням того, що розглядаються справи по ст.185 КоАП саме судами. Навряд чи судді підтримуватимуть трактування закону, з яким виступила в даному випадку ДАІ. Принаймні, способи захисту в цій ситуації існують і базуються саме на законі. Крім того, варто згадати ст.307 ГК України. З урахуванням презумпції згоди на зйомки в публічному місці навіть для "приватних громадян", не кажучи про посадовці. Ця сфера винесена за межі регулювання адміністративним законодавством.

Між іншим, у випадку незаконного затримання громадянин може, у свою чергу, звернутися до суду з позовом до органу міліції і вимагати відшкодування заподіяного йому збитку", - подитожил експерт.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
студент
13.02, 27 вересня 2012
Гаишники стали жестче карателей-фашистов. Если водитель не юрист- разведут на любой штраф. А это можно расценить как ограбление с использованием служебного положения. И это при том, что он не грабитель а правоохранитель. Таких надо расстреливать без суда и следствия.
Nick
06.53, 7 серпня 2012
Должностное лицо подписавшее сие от имени УГАИ, должно быть наказано за превышение своих служебных полномочий.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 квітня 1997 р. N 341
ПОЛОЖЕННЯ
про Державну автомобільну інспекцію
Міністерства внутрішніх справ
28) організовує і здійснює серед населення роз'яснення
законів, інших нормативних актів з питань забезпечення безпеки
дорожнього руху, використовує з цією метою засоби масової
інформації, а також власні вид
орлик
03.03, 4 серпня 2012
и ниц падать на колени перед панами в погонах и с волшебной полосатой палкой
pravok
05.06, 3 серпня 2012
Когда прокуратура будит реагировать на такие публичные высказывания должностных лиц, которые всказывают не свою точку зрения, а вводят своей неграмотностью в ранг нормативного акта моразм, а также предоставляют недостоверную информацию к выполнению своим подчиненным.
Ведь теперь работники ДПС всей Украины в своих незаконных действиях будут ссылаться на данное письмо как инструкцию МВД и сколько "крови" они выпьют у водителей и их близких.
СЁМА
16.52, 2 серпня 2012
Внешне этот полковник напоминает "братка" из незабываемых 90-х и,видимо, считает, что его маразм есть истина в последней инстанции и по уровню законности "законнее" всех действующих законов,начиная с Конституции. Неплохо бы поинтересоваться , какой юридический "ликбез"закончил сей деятель и заканчивал ли что-либо юридическое вообще.Такое впечатление, что по телевизору выступает малограмотный сержант, которому нацепили полковничьи погоны и разрешили говорить глупости.
Барбос
15.47, 2 серпня 2012
У меня вопрос такой: а имеет ли право тот самый господин Резников заниматься трактовкой законов?
Насколько позволяют судить мои скромные знания, трактовкой закона может заниматься суд и некоторые другие государственные органы, ГАИ в них не входит, ну никак.
ЯКУТ
12.43, 2 серпня 2012
СНИМАЙТЕ СНИМАЙТЕ И ЕЩЕ РАЗ СНИМАЙТЕ ОНИ ХОТЬ ТАК НАС БУДУТ БОЯТЬСЯ 11111
Алехх
12.02, 2 серпня 2012
Действия работника ГАИ можно и нужно снимать, это единственное средство борьбы с произволом на дороге со стороны работников ГАИ. Проверенно на практике, ГАИ видят камеру и тут же желают счастливого пути не объяснив причину остановки :)))
Алехх
11.57, 2 серпня 2012
Не расслабляйтесь граждане, следующее письмо ГАИ будет о том, что если водитель посмотрит на работника ГАИ, то водителю грозит тюремное заключение сроком на 3 года, а если подаст жалобу на действия работника ГАИ то пожизненное тюремное заключение :)))

Схожі новини