Деякі положення Концепції, містять певні риски для розвитку підприємництва і економіки України в цілому. Зокрема, недоцільним експерти Українського союзу промисловців і підприємців (далі УСПП) вважають введення різних ставок для імпортних операційдля послуг і ряду галузей (12%) в порівнянні з іншими операціями (7%), що може привести до ряду деструктивних змін в економіці в частині перерозподілу ПДВ між ними.
Введення податку з обороту по ставці 2,5% без урахування прибутковості окремих галузей і видів діяльності може зумовити значне збільшення податкового навантаження на низькорентабельні галузі і інші види діяльності, що стане для них непосильним тягарем і негативно вплине на їх фінансовий стан. За попередніми розрахунками наслідків введення податку з обороту при 20% рентабельності бізнесу додатково підприємництво отримає навантаження на чистий дохід у розмірі 12,5%. При зниженні рентабельності в два рази навантаження збільшується також в два рази (до 25%). Таким чином, від такої новації позитивну користь зможуть отримати тільки високодоходні галузі і види діяльності, які не здійснюватимуть експортні операції, а для низькорентабельних платників податків це перетвориться на додаткове навантаження.
Введення податку з обороту для усіх без виключення платників податків, говорять в УСПП, приведе до додаткового податкового навантаження на експортерів і інвесторів, що здійснили капітальні інвестиції у бізнес. Такі платники податків будуть приречені на сплату додаткових платежів до бюджету. Тому враховуючи, що такі підприємці є авангардом нашої економіки, увесь вантаж додаткового поповнення бюджету ляже саме на передові вітчизняні підприємства. Окрім цього, експортно платники податків опиняться у більше невигідному становищі, ніж орієнтовані на імпорт підприємства, оскільки з додатковим оподаткуванням експортних операцій податком з обороту по ставці 2,5%, імпорт обкладатиметься по меншій, в порівнянні з діючою системою оподаткування, ставці.
У УСПП вважають необхідним виключити з Концепції положення про застосування різних ставок по ПДВ. Доцільним буде тільки введення ставки ПДВ для імпорту послуг і усіх інших операцій на внутрішньому ринку на рівні 10% - 15%.
Також, говорять експерти Союзу, варто направити сферу застосування податку з обороту виключно на продаж товарів / послуг кінцевому споживачеві із звільненням від цього податку проміжних операцій на кожній стадії виробництва і реалізації товарів / послуг. Крім того, слідує понизити ставку податку з обороту (до 0,5% - 1%) і диференціювати її залежно від видів товарів / послуг, звільнивши від оподаткування соціально значущі товари. При цьому, слід розглянути питання про об'єднання цієї системи оподаткування із спрощеною системою оподаткування, яка є в деякій мірі альтернативою податку з обороту.
Пропозиції і правки до Концепції планується розглянути на розширеному засіданні Економічної ради УСПП 2 серпня за участю представників ДПС, Мінфіну.
За інформацією прес-служби УСПП.