20 - 21 липня Український центр медиации при Києво-могилянській бізнес школі організував майстер-клас португальського медіатора з німецькими коренями - Урсулы Кайзер - на тему "Спільне ухвалення рішень у багатосторонніх переговорах". У майстер-класі взяли участь відомі медіатори, засновники Коаліції по розвитку медиации в Україні, а також юристи, фасилитаторы, HR і PR- фахівці.
За 11 годин майстер-класу учасники, грунтуючись на реальних прикладах багатосторонніх конфліктів, таких як реконструкція Десятинної церкви або будівництво сміттєпереробного заводу в міській смузі, розкладали по поличках зацікавлені сторони конфлікту, їх інтереси, складали стратегії рішення таких ситуацій і найцікавіше - слухали реальні кейси з 30-річної практики Урсулы Кайзер.
Одним з таких кейсів був багаторічний стихійний конфлікт в португальському районі Кова-да-мору (Cova da Moura) міста Лісабон, де медіатор виграла тендер на його дозвіл. Район з переселенцями з колишніх колоній Південної Африки, де більше 22 % населення молодше 14 років і 45 % - молодше за 24 роки з украй низьким рівнем освіти, жив і розвивався своєю чергою прямо в межі міста, мав потребу, на думку муніципальних органів, в реконструкції і примиренню з місцевим населенням. У вирішення такого конфлікту були залучені 2 висококласні медіатори, 4 асистенти медіатора, 3 помічники, 20 студентів-волонтерів і ще 10 чоловік. Вирішення конфлікту, в якому було задіяно 7 міністерств і 26 зацікавлених установ, тривало більше напівроку. У подібних ситуаціях неминуче задіяними стають широкі верстви населення і, звичайно ж, офіційні і державні органи. Результатом успішного вирішення конфлікту стало підвищення довіри між різними учасниками і установами, з'явилися нові лідери, посилилася взаємодія і розуміння.
Будучи фахівцем в комунікаціях, для себе відмітила важливість розуміння кросс-культурного аспекту у сторін конфлікту, і це стосується не стільки культури як культурної спадщини, а передусім людських цінностей, гендерного аспекту, релігійних, політичних поглядів і багато чого іншого. Необхідно також враховувати вікову категорію сторін і вести переговори із сторонами на одній мові і в однаковій площині світосприйняття. Стратегія антикризових комунікацій по взаємодії зі ЗМІ і іншими можливими сторонами, такими як громадські організації, професійні і бізнес-асоціації, є невід'ємною складовою побудови успішної стратегії вирішення багатостороннього конфлікту.
10 ключових аспектів при вирішенні багатостороннього конфлікту :
1. Завжди починати з нульової відмітки.
2. Медіатор або фасилитатор має бути нейтральним і авторитетним, оскільки грає ключову роль процесу.
3. Медіатор ніколи не приймає сторону того або іншого учасника процесу, а лише управляє процесом.
4. Аналізувати проблему такий, якою вона є зараз.
5. Визначити максимальну кількість зацікавлених сторін і розділити їх на групи.
6. Розробити погоджений план дій.
7. Розробити виконувану модель управління.
8. Сприяти активності участі кожної із сторін.
9. Заохочувати співпрацю між учасниками і спільні рішення.
10. Існують проблеми, де медиация безсила.
Вартість послуг висококласного медіатора в Португалії прирівнюється до почасової оплати юриста. Географ за освітою, Урсула стикається більшою мірою з вирішенням екологічних і територіальних конфліктів, що для українських колег було близьким за духом і допомогло глибше осягнути стратегічний горизонт вирішення таких конфліктів. Українським фахівцям її досвід і навички дали поштовх до роздуму і перегляду не лише внутрішніх корпоративних бізнес-процесів, але і, в першу чергу, можливість по-іншому поглянути на організацію особистих взаємин.
Медиация - демократичний і прогресивний процес вирішення суперечок. Незважаючи на безліч різних суперечливих поглядів на перспективність медиации в Україні, юристи, адвокати, HR і PR- фахівці вже давно успішно користуються у своїй роботі медиационными навичками, маючи або не маючи спеціалізованої акредитації. Якщо наша країна все ж тримає курс на становлення демократії і український народ хоче знайти вихід з правосудної безвиході, медиация може сміливо стати стабілізатором у формуванні правової держави.
Клавдія Шевелюк, PR- директор проекту ЮРЛИГА
Читайте також ексклюзивне інтерв'ю Урсулы Кайзер на порталі ЮРЛИГА