Мінохоронздоров'я вирішило встановити основи виробництва і обороту новітніх ("новітніх") харчових продуктів - у ВР зареєстрований урядовий законопроект № 11008що встановлює вимоги до таких продуктів і визначає обов'язки операторів ринку, які вводять в обіг на території України новітні харчові продукти або інгредієнти.
Згідно з проектом, новітньою харчовий продукт визначається по таких критеріям (хоч би по одному з них):
1) відсутність історії безпечного споживання в Україні.
Новітній харчовий продукт або інгредієнт має бути отриманий шляхом застосування процесу вирощування тваринних/рослин, який раніше не застосовувався для цих цілей; і зроблений шляхом застосування виробничого процесу, який раніше не використовувався для цього типу продукту або інгредієнта, і який може привести до значної зміни складу, структури, поживної цінності, загальновизнаного фізіологічного ефекту, способу, яким харчовий продукт або інгредієнт метаболизируется в організмі людини, безпеці харчових продуктів або інгредієнта;
2) не має історії безпечного споживання в Україні, але має історію безпечного споживання в інших країнах.
Історія безпечного споживання харчового продукту або інгредієнта означає, що безпека його підтверджена інформацією про споживання, яка може включати наукові дослідження, статистичні дані, виписки з відповідних реєстрів, інші дані, а також безперервним споживанням продукту впродовж 25 років як елементу звичайного раціону більш ніж половини населення країни.
Новітній харчовий продукт чи інгредієнт повинен відповідати таким умовам:
1) не представляє загрозу для здоров'я людини;
2) його характеристики не вводять споживача в оману;
3) розроблений на основі і заміну звичайного харчового продукту або інгредієнта, але не відрізняється від них настільки, що його звичайне споживання буде для споживача несприятливим з точки зору поживної цінності.
Законопроектом встановлюється процедура держреєстрації (за 180 днів з дня подачі заявки) і експрес-реєстрації (за 90 днів) новітніх харчових продуктів і інгредієнтів, вводиться державний реєстр. Крім того, встановлюються додаткові вимоги до маркіровки.
Відмітимо, що положення проекту Закону "Про новітні харчові продукти" не поширюються на виробництво і звернення новітнього харчового продукту з ГМО, а також на харчові добавки, ароматизатори і розчинники, харчові ферменти, вітаміни і мінерали.