Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Український Кредитно-банківський Союз виступає проти заборони визначати розмір неустойки в договірному порядку

20 червня 2012, 13:45
147
0
Реклама

УКБС відмітив, що запропонований Проектом № 10178 заборона визначати розмір неустойки в договірному порядку приведе до втручання держави в договірні стосунки сторін. Такі дії не відповідають загальним принципам господарювання і порушують право суб'єктів без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, яка не суперечить чинному законодавству. Крім того, це порушує баланс прав і інтересів учасників ринку кредитування і передбачає створення умов для невиконання недобросовісними боржниками своїх договірних зобов'язань.

Експерти Асоціації підкреслили, що при укладенні договору сторони визначають його зміст на основі вільного волевиявлення, погоджуючи на власний розсуд будь-які умови договори, які не суперечать законодавству.

Зокрема, при укладенні договору сторони визначають розмір і інші умови застосування матеріальної відповідальності за порушення зобов'язань, які закріплюються шляхом підписання договору. Це цілком відповідає ч.2 ст. 551 Цивільного кодексу України, по якій розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений в договорі. Одночасно ця законодавча норма є стимулом для належного виконання позичальником своїх зобов'язань.

УКБС нагадав, що перед укладенням договору, відповідно до вимог Постанови Національного банку України № 168 від 10.05.2007, банки надають споживачам інформацію про умови кредитування, вартість позики і усіх супутніх послуг, а також інших фінансових зобов'язань споживача, які пов'язані з отриманням, обслуговуванням і погашенням кредиту і мають бути сплачені споживачем згідно з вимогами законодавства України і відповідного договору.

Таким чином, до підписання договору клієнт отримує повну інформацію, достатню для адекватної оцінки усіх ризиків і ухвалення зваженого рішення відносно оформлення кредиту або відмови від нього.

Крім того, експерти Асоціації вважають недостатньо обгрунтованим і передбачена Проектом заборона передавати право вимоги боргу іншим кредиторам. Це жодним чином не впливає на розмір боргу і обов'язок позичальника (боржника) повернути його у встановлений термін.

В той же час механізм переуступання боргу надає банкам можливість позбавитися від великого об'єму проблемної заборгованості для наступного інвестування звільнених ресурсів на потреби економіки.

"Проект значно обмежує гарантовані Конституцією України права. Держава повинна забезпечувати захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, а не створювати законодавчі лазівки для недобросовісних боржників- відмітила Генеральний директор Асоціації "Український Кредитно-банківський Союз" Галина Олифер. - Недосконалість законодавчого поля утрудняє врегулювання банками проблемної заборгованості (яка складає майже 82 млрд. грн. за даними НБУ на 01.05.2012) і негативно позначиться на фінансуванні економіки".

Джерело: прес-служба УКБС.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини