На засіданні комітету відзначалося, що завданням законопроекту № 10287 являється унеможливлення необгрунтованих відмов Вищого спеціалізованого суду України по розгляду цивільних і карних справ від розгляду касаційних скарг по суті.
Зокрема, пропонується виключити положення п. 5 ч. 3 ст. 328 Цивільного процесуального кодексу, згідно з яким суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга являється необгрунтованою і викладені в ній аргументи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи. Також автори проекту хочуть виключити ч. 4 статті, згідно якої неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права є основою для відкриття касаційного виробництва незалежно від обгрунтованості касаційної скарги.
Члени Комітету підтримують необхідність вдосконалення реалізації права людини на касаційне оскарження в цивільному процесі, проте вони не цілком згодні з формулюваннями авторів. Приміром, проектом пропонується виключити п. 5 ч. 3 і ч. 4 ст. 328 ГПК України, хоча по сенсу цієї статті видно, що йдеться про п. 5 ч.4 і ч. 5 відповідної статті.
Крім того, народні депутати вважають, що право судді-доповідача відмовити у відкритті касаційного провадження у справі по підставах необгрунтованості скарги спрямоване служити деяким "фільтром" для касаційних скарг, необгрунтованість яких очевидна. Така норма покликана відсівати скарги, які спрямовані лише на порушення термінів судового розгляду, протидіяти оскарженню заради самого оскарження, яке призводить до перевантаження суду касаційної інстанції і зволікання в розгляді усіх справ, які знаходяться в його виробництві.
Також, у разі внесення змін до ст.328 ГПК потрібні ті, що відповідають змін і в КАС, оскільки він містить аналогічну норму - ст.214. Це треба зробити для єдності правозастосовної практики, вважають члени комітету.
Проаналізувавши документ, члени комітету не підтримали ініціативу стосовно виключення ч.5 ст.328 ГПК, оскільки це позбавить велику кількість учасників відповідних цивільних суперечок, в першу чергу фізичних осіб, права на розгляд їх скарг в суді касаційної інстанції. Разом з цим народні депутати підкреслили, що назва проекту не узгоджується з його суттю.
За інформацією прес-служби ВР.
Також нагадуємо, що учора на засіданні Пленуму ВССУ було прийнято постанову "Про судову практику розгляду цивільних справ в касаційному порядку".