Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

КСУ: податківцям можна і обшукувати приміщення, і заарештовувати майно, що не відноситься до бізнесу

14 червня 2012, 12:49
243
20
Реклама

Конституційний Суд України розмістив на своєму веб-сайті прес-реліз рішення від 12 червня 2012 року (повний текст рішення доки недоступний) у справі, відкритому у зв'язку з конституційним уявленням 53 народних депутатів України про відповідність Конституції Податкового кодексу і окремих його положень.

Депутати, по-перше, просили визнати НК неконституційним на тій основі, що при його прийнятті не була дотримана конституційна процедура, проте в цій частині КСУ визнав уявлення невідповідним вимогам Закону "Про Конституційний Суд", а підняті питання - непідвідомчими КСУ.

По-друге, автори конституційного представлення просили розглянути на предмет відповідності Конституції положення НК :

- про обов'язок платника податків допускати посадовців контролюючих органів при проведенні ними перевірок до обстеження приміщень і територій, використовуваних у бізнесі;

- про можливість застосування адміністративного арешту майна платників податків, що мають податковий борг і виїжджають за кордон;

- про можливість застосування админареста майна осіб, не зареєстрованих в якості платників податків в органах ДПС, якщо така реєстрація згідно із законом є обов'язковою, а також арешту майна, яке передається платником, що має борг, іншим особам.

Відразу відмітимо, Конституційний Суд визнав що відповідають Конституції усі вказані вище норми: підпункт 16.1.13 НК, підпункт 20.1.11 НК, підпункт 94.2.2 НК, підпункт 94.2.5 НК.

Депутати наївно вважали, що стаття 30 Конституцій не допускає проникнення у житло або інше володіння особи, проведення там огляду, обшуку, обстеження і так далі інакше, ніж по мотивованому рішенню судна. А оскільки органи ДПС судами не є, а привласнення функцій судів іншими органами (у тому числі і податковими) не допускається (згідно із статтею 124 Конституції), то і вимагати доступу до приміщень, оглядати їх і шукати в них що-небудь працівники податковою не мають права.

Але КСУ пояснив народним обранцям, що, виявляється, в тих, що ставляться під сумнів (у їх конституційності) положеннях НК йдеться не про проникнення, а про доступ контролюючих органів до обстеження вказаних в Кодексі територій і приміщень і про обов'язок платника такий доступ при перевірках надати.

Правда, чим в даному випадку відрізняється доступ від проникнення, з прес-релізу толком не ясно, окрім хіба що згадки про можливе звернення податківців після відмови в доступі до суду з питання призупинення витратних операцій платника податків на його рахунках у банках і фінустановах. Можливо, відмінності між доступом до приміщень, при якому проводиться обстеження приміщень, і проникненням в приміщення стануть ясні з повного тексту рішення Суду.

Що стосується адміністративних арештів майна, то що тут звернулися з представленням в КСУ вважали, що застосований до майна "податкового боржника", що зібрався за кордон, арешт порушує право громадянина вільно покидати територію України, гарантоване статтею 33 Конституції. Але Конституційний Суд не бачить в цьому ніяких обмежень в праві на виїзд - тільки обмеження в праві власності на майно.

Як вважають депутати, можливість арешту податківцями майна особи, не зареєстрованої в органах ДПС в якості підприємця (навіть якщо самі податківці підозрюють його у фактичному здійсненні підприємницької діяльності і наявності податкового боргу), а також можливість арешту майна осіб, яким, на думку податківців, боржник-підприємець передав своє майно (в цілях його приховання), надає "право" заарештовувати майно, не використовуване в господарській (підприємницькою) діяльностіу тому числі - житло. Таке "право" органів ДПС порушує принцип права приватної власності і принцип недоторканості житла.

Конституційний Суд застосування в цих випадках админареста майна "з метою забезпечення виконання цим платником податків своїх обов'язків" не вважає ні порушенням права особи на неприкосновеность житла, ні позбавленням гарантированого статтею 41 Конституції права власності.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини