В соціальному плані розкіш для визначеної малої кількості громадян є пригнічуючим чинником і джерелом соціальної напруги, особливо на тлі високого рівня бідності в країні. Тому оподаткування предметів розкоші повинне носити швидше морально компенсаційний, а не фіскальний характер, щоб бути позитивно сприйнято суспільством, - пояснює ініціатор альтернативного проекту.
Законопроектом № 10558-1 пропонується оподатковувати тільки дорогі автомобілі.
Будинки не розглядаються як об'єкт оподаткування, оскільки вони є базою оподаткування по податку на нерухомість. Вертольоти, літаки і яхти легко вивести з під оподаткування шляхом реєстрації їх в інших державах, а годинник і біжутерія як об'єкти оподаткування важкі у визначенні бази оподаткування, вважає автор.
Так, пропонується обкладати автомобілі вартістю понад 300 мінімальних зарплат для не повноприводних автомобілів і 400 для повноприводних. Такий високий поріг дозволить вивести поза сферою оподаткування більшість автомобілів, і оподаткуванню підлягатимуть тільки ті, висока ціна яких диктується престижною маркою. На думку нардепа, недоречним виглядає визначення об'єкту оподаткування за робочим обсягом двигуна, хоча це і спрощує визначення об'єкту оподаткування.
Проте, оскільки навіть старий автомобіль престижної марки сприймається суспільством як предмет розкоші, законопроектом пропонується встановити, що база оподаткування не може бути менше 50 % від ціни нового автомобіля. Якщо ж автомобілі такого класу не випускаються, і встановити ціну нового автомобіля неможливо, для для цілей визначення предмета оподаткування аналізуються ціни на автомобілі старше 5 років на вторинному ринку. За методикою визначення звичайної ціни виділяються автомобілі, вартість яких понад 150 мінімальних зарплат (200 - для позашляховиків), що включаються в перелік об'єктів оподаткування. Перелік таких автомобілів і звичайні ціни на них повинні публікуватися в додатку до держбюджету для того, щоб уникнути неоднозначного трактування.
Для того, щоб власник не міг ухилятися від сплати податку, пропонується обкладати усі автомобілі, а не тільки ті, які знаходяться у власності фізичних осіб. Адже якщо службовий автомобіль є атрибутом фірми - вона здатна заплатити податок. Що стосується автомобілів керівників органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, введення такого оподаткування змусить їх бути скромнішими у використанні публічних засобів, упевнений автор.
Оскільки автомобілі в основному прив'язані до певної території, пропонується, щоб засоби від податку зараховувалися до бюджетів місцевого самоврядування за місцем проживання в якості компенсації за певний дискомфорт жителів цій території. Більше того, вказаний податок пропонується віднести до категорії місцевих і дозволити міським, сільським, селищним радам регулювати ставки цього податку.
Податок складає 1 - 2 % від бази оподаткування і оцінюється ініціатором законопроекту як невисокий.
Крім того, передбачається вішати на автомобіль розпізнавальний знак, який був би ознакою того, що податок сплачений. Автор проекту великодушно пропонує не штрафувати водіїв, які не мають відповідної віньєтки на лобовому склі, а тільки проводити з ними роз'яснювальну роботу: Враховуючи психоемоційний портрет рядового власника автомобіля, що є об'єктом оподаткування, останній некомфортно почуватиме себе... Окрім цього, він може стати об'єктом для кепкувань... що в епоху бурхливого розвитку соціальних мереж особливо боляче. Тому очікується, що такий податок платитимуть охоче і своєчасно.
Нагадаємо, що урядовий законопроект № 10558 про внесення змін до Податкового і Митного кодекси України відносно оподаткування багатства і предметів розкоші зареєстрований у ВР 5 червня 2012 року. Їм передбачається введення податку на майно, автомобілі, судна, вертольоти, коштовності, зброю, предмети мистецтва та ін.