Відповідальність за фальсифікацію лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів на даний момент передбачена КоАП і УК. Основний критерій відмінності адміністративної і карної відповідальності полягає у розмірі фальсифікації. Ініціатори прийнятого в першому читанні законопроекту № 10561 вважають, що така конструкція створює конкуренцію вказаних нормі це несе значні корупціогенні ризики, які можуть бути використані в якості інструменту уникнення від карної відповідальності шляхом складання адміністративного протоколу (наприклад у разі виявлення частини фальсифікату).
Пропонується вилучити з КоАП статтю 44-2 про адмінвідповідальність, залишивши тільки статтю 321-1 Карного кодексупосиливши її.
Згідно із законопроектом, виготовлення, придбання, перевезення, пересилка, зберігання з метою збуту фальсифікованих або збут свідомо фальсифікованих лікарських засобів карається позбавленням волі на термін від 5 до 8 років з конфіскацією цих ліків, сировини і устаткування для їх виготовлення. У разі, якщо такі дії спричинили смерть людини або інші тяжкі наслідки, або досконалі у особливо великих розмірах, - караються позбавленням волі на термін 10 - 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією.
Умисне порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань і державної реєстрації лікарських засобів, а також фальсифікація їх результатів карається позбавленням волі на термін 5 -8 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до від 1 до 3 років.
Нагадаємо, що цей проект був зареєстрований в парламенті 5 червня 2012 року. До речі, в ході обговорення цього проекту глава профільного комітету заявив, що законопроект є корупційним, і його необхідно відхилити. Наступного тижня у ВР поступить ще один пакет законопроектів стосовно ліків.