Включення або не включення в штат юриста може визначатися не лише бажанням керівника, але і приналежністю медичної установи до бюджетників або приватників. "Так, згідно з Наказом Мінохоронздоров'я № 33- нагадує Олена Беденко-Зваридчукдиректор ЮК "МедАдвокат", - існують критерії що визначають включення в штат юриста у бюджетній установі. До них відносять об'єм і специфіку медичної допомоги (дитячі будинки, станції швидкої допомоги і так далі), а також ліжковий фонд (приміром, якщо в дитячому будинку не менше 50 ліжок, то сюди можна влаштувати юриста на півставки) ".
За результатами невеликого дослідження серед знайомих лікарів-керівників пані Беденко-Зваридчук озвучила такі дані:
- якщо в штаті є юристто часто до нього звертаються 20% опитуваних як у бюджетних установ, так і в приватних;
- найбільш поширені проблемиз якими "біжать" до юриста бюджетники, - тривалий конфлікт з пацієнтом, що переростає в судовий розгляд, або загроза порушення кримінальної справи. Представники приватних структур притягають юристів для отримання дозвільних документів, проходження процедури державної акредитації, оформлення внутрішніх нормативних документів, а також для представництва в суді і захисту ділової репутації.
- у відповідь на питання чому ж так рідко працюють з юристами - 10% бюджетників і 25% приватники заявили, що самі отримали другу вищу юридичну освіту.
Останнє до речі, відмінна риса таких клієнтів, як стверджують і юристи, та і самі головлікарі - вони вчаться у пацієнтів, конфлікти з якими трапляються неодноразово.
Лана Синиця, Олена Беденко-Зваридчук і Лина Рудакова (зліва направо) |
Лана Синицярадник АТ Arzinger, запропонувала перелік критеріїв, які треба враховувати керівникові при вирішенні питання про необхідність "завести" свого юриста. Слід враховувати наступні моменти:
- характер діяльності компанії (рівень юридичних, фінансових і комерційних ризиків), величина операційних процедур і їх вартість (наскільки великий ризик втрати);
- орієнтація на іноземного інвестора (для того, щоб компанію продати подорожче, усі процеси необхідно стабілізувати і звісить риски до мінімуму);
- risk tolerance: наскільки менеджмент готовий до перейняття відповідальності на себе;
- загальна маркетинг-бізнес стратегія (якщо вона агресивна, то ризиків відповідно більше, і отже для їх мінімізації потрібний юрист);
- фінансові можливості (хороший юрист хоче так само добре заробляти);
- додаткові чинники (приміром, якщо це сімейна компанія і підтримка репутації є одним з головних пріоритетів).
Однозначної відповіді та або ні на питання - чи потрібний медустанові юрист, мабуть, дати неможливо. Найбільш ефективним пані Синиця вважає поєднання зусиль штатного юриста і зовнішнього радника. Механізм такої взаємодії може бути різний - або юрист по місцю виконує усю "текучку", а на долю зовнішнього консультанта залишається рішення конкретних стратегічних проблем або ж, навпаки - в компанії працює юрист, який самостійно у рамках своєї компетенції приймає усі глобальні рішення, а супровід операційної діяльності віддається на аутсорсинг.
Проте такий механізм у більше мірі відноситися до великих компаній, вважає Олена Бабичкерівний партнер ЮФ "Бабич, Сисоенко і партнери". До того ж, на думку юриста, така взаємодія більше характерно для фармкомпаній. "Більшість медичних установ в Україні це невеликі компанії, і розумніше, коли поточними питаннями займається штатний юрист. До того ж у медустанови своя специфіка, в першу чергу це кадри (лікарі) і клієнти (пацієнти).Тут потрібні спеціальні знання".
На думку самих юристів, працюючих в штаті медустанови, для якісного обслуговування діяльності компанії потрібно багато зусиль з ряду причин. Зокрема, одна тільки специфіка різноманітних договорів на надання медпослуг чого вартий, адже окрім безпосередньо юридичних моментів необхідно ще і розмовляти з лікарем, щоб уникнути упущення яких-небудь медичних нестикувань. Що ж до аутсорсинга, то з цим проблеми теж є з причини практично відсутності фахівців з медичного права. До того ж, зовнішня юрфірма не інтегрована в діяльність компанії, що утрудняє спільну роботу.
Ще один пласт роботи для юристів обкреслила Лина Рудаковаголовний лікар стоматологічної клініки "Естета" : "Хотілося, щоб юрист навчав співробітників. Це стосується як консультацій для працівників стосовно їх поведінки з пацієнтами, так і заповнення договорів і т. п".